Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bildiğimiz elmanın bilmediğimiz 10 faydası 28 Ocak 2016 10:36
1 Elma her rengi ile en sevdiğimiz meyve. Faydalarını öğrenince daha çok seveceksiniz...Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Öçal, ŞIK okuyucuları için her gün bir elma tüketmenin 10 faydasını anlattı.
2 Hafızayı güçlendiriyor
Günlük hayatın koşuşturmacasında, eminiz pek çoğunuz unutkanlıktan yakınıyorsunuz. Oysa her gün ara öğünde tüketeceğiniz bir elma, içerdiği demir ve fosfor sayesinde hem yorgunluğa karşı fayda sağlıyor hem de zihni açıp hafızayı güçlendiriyor
3 Uykuya dalmayı kolaylaştırıyor
Sinirleri yatıştırıp sakinleştiren elma, kan basıncını düşürüyor ve nefes alışverişlerini rahatlatıyor. Kalp atışlarını düzenleyerek rahatça uykuya dalmanızı sağlarken, stres seviyenizi azaltarak daha kaliteli uyumanıza yardımcı oluyor.
4 Kansere karşı koruyor
Her gün 1 elma tüketmek, akciğer ve kolon kanserinin görülme sıklığını düşürüyor. Elma içerdiği C vitamini sayesinde kanser hücre büyümesini önlüyor. C vitamini en yoğun olarak kabuğun hemen altında bulunduğundan iyice yıkanmak şartıyla kabuğuyla tüketilmesi faydalı.
5 Diyet dostu
Elma içerdiği lif sayesinde tokluk hissini artırırken, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin çoğalmasını zararlıların uzaklaştırılmasını sağlıyor. Ayrıca içerdiği polifenoller sayesinde vücuttaki stres oranını azaltarak kilo kaybına destek oluyor.
6
7
8
9
10
11
12