Reklamsız Sözcü

Bildiğimizi düşündüğümüz her şey yanlış!

1 Bu bilgileri okuduktan sonra bildiğimizi sandığımız her şeyi baştan alabiliriz. İşte bilmediklerimiz ve yanlış bildiklerimiz...
2 En Yüksek Dağ Nerededir?: Everest mi dedi biri?Bunca zamandır böyle bildiğimiz bu bilgi aslında yanlıştır. En yüksek dağ Mars'tadır.Dev volkan 'Olympus Dağı' güneş sistemindeki ve bilinen evrendeki en yüksek dağdır. 22 km yüksekliğinde ve 624 km genişliğindeki bu dağ Everest Dağı'nın yaklaşık üç katı uzunluğundadır ve o kadar geniştir ki,tabanı Arizona'yı ya da Britanya adalarının tamamını kaplayabilir.
3 Şu Ana Kadar Yaşamış En Tehlikeli Hayvan Nedir?: Şu ana kadar ölmüş insanların yarısını (muhtemelen 45 milyar kadar) dişi sivrisinekler öldürmüştür. Sivrisinekler potansiyel olarak ölümcül olan yüzden fazla hastalık taşır.Günümüzde bile her 12 saniyede bir kişiyi öldürüyorlar.
4 Kırkayağın Kaç Ayağı Vardır?: Aslında yıllardır araştırılan bu sorunun hâlâ net bir cevabı yoktur.Bazılarının yüzden fazla,bazılarının daha az ayakları vardır. Çoğunlukla kırkayaklar tek sayılı ayak çiftlerini sahiptir ; bunların ayak sayıları 15 çiftle 191 çift arası değişir.
5 Kaç Tane Burun Deliğimiz Var?: Aslında iki değil tam dört tane burun deliğimiz vardır.Bu keşif balıkların nasıl nefes aldığının gözlemlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Göremediğimiz iki burun deliğimiz kafanın içine girerek iç burun delikleri haline gelmiştir.Bunlar boğaza bağlanır ve burundan nefes alabilmemizi sağlarlar.
6 Bir Mavi Balinanın Yutabileceği En Büyük Şey Nedir: Çok büyük bir mantar, küçük bir araba,greyfurt yoksa bir yelkenli mi? Duyduğunuzda kulağa saçma gelebilir fakat bu büyük arkadaşımızın yutabileceği en büyük şey bir greyfurt. Oldukça ilginç bir biçimde,bir mavi balinanın boğazı onun göbek deliğiyle (küçük bir yemek tabağı boyutunda) hemen hemen aynı çapa sahipken,kulak zarından (büyük bir yemek tabağı boyutunda) biraz daha küçüktür.
7 Telefonu Kim İcat Etti?: Alexander Graham Bell diyenler 10 puan kaybetti bile. Telefonu aslında 'Antonio Meucci' icat etmiştir.Floransalı mucit 1860'ta 'teletrofono' adını verdiği bir elektrikli aygıtın çalışma modelini gözler önüne sermiştir. Meucci,Graham Bell'in telefon patentinden beş yıl önce,1871'de geçici bir patent başvurusunda bulunmuştur. Aynı yıl geçirdiği bir kaza sonucu ciddi biçimde yaralanarak hastalanmış,yenilemek için gerekli olan 10 doları gönderememiştir.Bunun sonucunda Bell'in patenti tescillenmiştir.
8 İnsanın Kaç Duyusu Vardır?: Hepimizin bildiği beş duyu var evet ama aslında en az dokuz duyumuz bulunmaktadır.Görme,işitme,tat alma,koku alma,dokunma duyularını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bunların dışında dört duyu daha vardır. Isı duyusu, denge duyusu, ağrı duyusu, içalgı(bilinçaltı)