Bilim insanları: ‘İnsanlık yaşam süresinde zirveye ulaştı’

Paris'te bulunan Descartes Üniversitesi'de çalışan bir araştırma grubunun Frointers in Physiology'de yayımlanan araştırmasına göre insanlık atletik yaşam, boy ve yaşam süresinde zirveye çıktı. Araştırmacılar insanlığın yaşam süresinin daha fazla artmayacağı görüşünde birleşti.

Dunyahalleri’nin Newsweek’in haberinden aktardığına göre koşma, yüzme, ağırlık kaldırma, paten ve bisiklet gibi çeşitli spor dallarındaki rekorları inceleyen araştırmacılar; 20. yüzyılın sonundan günümüze kadar olan süreçte olimpiyat rekorlarında önemli bir değişim olmadığını gözlemledi. Yaşam süreleri ve boy uzunluklarını da inceleyen araştırmacılar insanlığın güç ve boy konusunda zirveye ulaştığını belirtti. Araştırma ekibinde yer alan fizyolog Jean-François Toussaint, “Bilim ve teknolojide meydana gelen gelişmelerin yaşam süresinin üzerinde artık bir etkisi yok. Bu da modern toplumların insan ırkının gelebileceği en üst noktaya ulaştığını gösteriyor” ifadesini kullandı.

‘Yaşam süresi azalabilir’

Haber içerisinde 20. yüzyılın başlarından itibaren günümüze kadar insan ömründe ortalama olarak 30 yıl civarında artış görüldüğü belirtilirken; ezber bozan araştırma hakkında konuşan Touissant, insanlığın yaşam süresinin gelecekte azalabileceğini açıkladı. Touissant, “İklime yönelik değişiklikler daha sıcak hava dalgaları ve şartlarına sebebiyet veriyor. Bu durum yaşlı bireyleri gelecekte daha korunmasız hale getirebilir ve bazı ülkelerde ortalama yaşam süresinde azalma görülebilir” dedi.

'Uzun yaşamak istiyorsanız kaplumbağa gibi olun' İlginizi Çekebilir 'Uzun yaşamak istiyorsanız kaplumbağa gibi olun'