Sözcü Plus Giriş

Bilim insanları: ‘Uzay seyahatleri astronotlara zarar veriyor’

Bilim insanları astronotlar üzerinde yaptıkları bir araştırma sonucunda yer çekimsiz ortamda uzun süre kalmanın beyne ciddi şekilde hasar verdiğini buldu. Araştırma, yakın gelecekte planlanan Mars'a yönelik keşif hakkında da uyarı taşıyor.

Güncellenme: 16:07, 14/11/2017

Uzaya insan gönderme ve yakın gelecekte yapılması planlanan Mars’ın keşfine dair araştırmalar yer çekimi olmayan ortamın insan bedeni üzerindeki etkilerine dair endişeleri de beraberinde getirdi. New England Journal of Medicine’da yayımlanan bir araştırmaya göre, yer çekimsiz ortamın insan beyni üzerinde ‘ciddi şekilde’ olumsuz etkileri var. Araştırmada Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda uzun süre görev alan ve daha kısa süreç dahilinde uzay görevine çıkan astronotlar yer aldı. 34 astronotun MRI sonuçları incelendi. Ortaya çıkan bulgularda uzun süre uzayda bulunan astronotların yüzde 94’ünde beyin üstü ve kafatası arasında yer alan bölümde daralma olduğu ortaya çıktı. Beynin daralan bölgesinde bilinçli düşünmeyi ve motor becerileri sağlayan ön lob; okuma, yazma gibi işlevsel becerileri sağlayan yan lob yer alıyor. The Verge platformuna konuşan araştırma ekibinden radyolojist Donna Roberts, yakın gelecekte planlanan Mars keşfine dair de araştırmanın önemli bir boyutu olduğunu ekledi. Roberts, araştırmanın boyutuyla ortaya çıkacak yeni sonuçların uzun mesafeli uzay keşifleri için yapay yer çekimi teknolojisinin gerekli olabileceğine dair de temel oluşturacağını ifade etti.

Görme bozukluklarına sebep oluyor

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzun süre bulunan astronotların diğer bir sorunu olarak da görme yetisinde azalma olarak belirtiliyor. Görme netliğinin azaldığı bu durumu NASA, VIIP (Kafa İçi Basınçtan Kaynaklanan Görme Eksikliği) olarak belirtiyor. Rahatsızlığa ise beyin ve omurilik sıvısında meydana gelen basınç değişikliği sebep oluyor.

İlginizi ÇekebilirJapon Uzay Ajansı'ndan şok açıklama: 'Ay'da mağara bulduk'Japon Uzay Ajansı'ndan şok açıklama: 'Ay'da mağara bulduk'İlginizi ÇekebilirABD Hava Kuvvetleri Sekreteri: 'Uzay yeni savaş sahası'ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri: 'Uzay yeni savaş sahası'İlginizi ÇekebilirUzay istasyonu Türkiye'ye düşebilirUzay istasyonu Türkiye'ye düşebilir
Yayınlanma Tarihi:15:40,