Bilinmeyen Enler Bölüm 3: Anadolu’ya ait 4 korku efsanesi

Sozcu.com.tr'nin programı 'Bilinmeyen Enler'; yayınlanan üçüncü bölümünde Anadolu'ya ait korku kültürünü inceliyor. Bilinmeyen Enler, kültürümüze yerleşmiş olan ve kökleri geçmişe uzanan Türk halk kültüründeki korkulan unsurları sizlere sunuyor.

Coğrafyaların geçiş noktasında yer alan Anadolu’da tarihte birçok kavim ve topluluk yerleşim kurdu. Kendi kültürleriyle birlikte inanışlarını da bu coğrafyaya getiren halkların cisimleştirdiği korkuları; hem edebiyatı hem de günlük hayattaki alışkanlıları etkiledi. Anadolu’ya ait korku kültürünün incelendiği Bilinmeyen Enler programında doğum yapan kadınlara 40 gün boyunca musallat olduğuna inanılan Albastı, Şubat ayında ortaya çıktığına inanılan Şivot gibi korku kültürüne ait unsurlar inceleniyor.

Yönetmen: Ömer Uluhan
Kameraman: Kubilay Altuğ

Bilinmeyen Enler Bölüm 2: Açıklanamayan 5 görüntü İlginizi Çekebilir Bilinmeyen Enler Bölüm 2: Açıklanamayan 5 görüntü Bilinmeyen Enler Bölüm 1: Atatürk'ün pek bilinmeyen 4 anısı İlginizi Çekebilir Bilinmeyen Enler Bölüm 1: Atatürk'ün pek bilinmeyen 4 anısı