Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bilinmeyen Enler bölüm 30: Vecihi Hürkuş
Bilinmeyen Enler bölüm 30: Vecihi Hürkuş
Atatürk’ün 'İstikbal göklerdedir' sözünü ömrü boyunca yaşatan bir adam; Vecihi Hürkuş... Bilinmeyen Enler’in bu haftaki bölümünde milli mücadele kahramanı Türk pilot Vecihi Hürkuş’un ilham veren hikayesini anlattık.
Yaşam 24 Ekim 2018 - 15:56

Bir Yeşilçam efsanesi olan Gülen Gözler adlı filmde, Yaşar Usta’nın kızı Fikret’e aşık olan Vecihi karakterini hatırlarsınız. Filmdeki karakter kurgusaldı, gerçekle bir ilgisi yoktu. Çünkü gerçek Vecihi, bir Milli Mücadele kahramanıydı. “Ona kapıyı ver, onu bile uçurur,” cümlesiyle anılan pilot, mühendis ve müteşebbis Vecihi Hürkuş, Türk havacılık tarihi için unutulmaz bir anlam ifade ediyor.

GÖKYÜZÜNE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda fark yaratan icraatları ile bilinen Hürkuş, Cumhuriyet döneminde de Türk havacılığının gelişmesi için ömür boyu mücadele etti. Bu eşsiz hikaye başarılarla olduğu kadar zorluklar ve engellerle de dikkat çekiyor.

İşte Hürkuş’un uçaklara ve gökyüzüne adanmış olan hikayesi…

 

Son güncelleme: 15:54 - 20.12.2018