Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bilmediğiniz faydalı bilgiler 12 Eylül 2019 05:30
1 Her uçağa binildiğinde hostesler girişte yolcuları karşılarken ellerini arkaya götürürler. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Az çok etrafı gözlemleyen ve uçak seyahatleri konusunda tecrübeli bir kimse iseniz bu olayı mutlaka fark etmişsinizdir. Bu konuyu bilmeyen birçok insan hosteslerin bunu bilmeyerek yaptığını ya da yolculara karşı bir hareket olduğunu düşünüyorlar.
2 Ancak bu fikir oldukça yanlış, hosteslerin bu hareketi yapmalarının aslında oldukça basit bir nedeni var. Uçakların kalkışı esnasında hostesler gelen yolcuları karşılarken bir yandan da eksik yolcunun olup olmadığını belirlemeleri gerekir.
3 Bunun içinde bir sayaç kullanırlar. Hostesler yolcuları herhangi bir nezaketsizlik yapmamak için ellerini arkaya atarak sayaçları yolcuların görmeyeceği şekilde tutarlar. Bu sayede yolcuları sayan hostesler eksik yolcunun olup olmadığını kolayca belirler.
4 Benzin göstergesindeki ok işaretine bakarak araçtan inmeden arabanın yakıt depo kapağının ne tarafta olduğunu anlayabilirsiniz. Böylece benzin istasyonuna girerken nasıl park edeceğinizi bilirsiniz.
5 Aracınızın aynaları buğulandığında ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İç ve dış mekan sıcaklığını eşitleyebileceğiniz gibi, bunun çok daha basit bir yolunu da deneyebilirsiniz. Arabanızın aynalarına bir miktar sabun veya deterjan sürerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.
6 Dikiz aynasındaki bu küçük düğmenin ne olduğunu biliyor musunuz? Genellikle pek çok cisim asılan bu küçük yer işlevi aslında çok farklı... Bu delikler aynanızın arka tarafındaki göz alma engelleyicisini aktive ediyor. Böylelikle de gözünüzü rahatsız eden ışık, başka yere yansıtılıyor.
7 Kapıları kilitli bir arabadan kaçmanız gerekirse kafalığı (koltuk başlığı) yerinden çıkarın ve metal çubuklarıyla camı kırın.
8 Dizüstü bilgisayarlarda bulunan bu küçük deliğin ne işe yaradığını biliyor musunuz? Çoğu kişi bunun önemsiz bir ayrıntı olduğunu düşünüyor olabilir. Ancak bu minik delik, bilgisayaranızı korumanızı sağlamak için yapılan bir ayrıntı...
9 Maket bıçaklarının arkasındaki bu yarıkların ne işe yaradığını düşündünüz mü? Bu parça fark ettiyseniz çıkabilen bir şekilde tasarlanmıştır. Körelen maket bıçağına bu yarık kısmı geçirip sağa sola kaydırdığınızda, kolaylıkla körleşmiş parçayı kırıp atabilirsiniz.
10 İlaç kutularından bazen de ayakkabı kutularından çıkan bu paketleri ne işe yarıyor? Bu nesneler nem alıcıdır. İçlerinde nem alıcı jel bulunur. İlaçların ve ayakkabıların nemsiz kalmalarına yardımcı olur.
11 Klavye ile 10 parmak yazı yazarken F ve J harfleri işaret parmakların durduğu yerlerdir. Çıkıntılar sayesinde klavyeye bakmadan hangi harfler üzerinde durduğunuzu bulabilirsiniz.
12 Naylon poşetlerin ortasındaki bu delikler ne işe yarar? Bu deliler poşetleri asmak için kullanılır. Böylece poşetler asılı oldukları yerden kolayca alınabilir. Genelde market ve pazarlarda satıcıların bu şekilde kullandıklarını gözlemleyebilirsiniz.
13 Otobüslerde bulunan bu nesne görüntüsü itibariyle bir ütü masasını andırsa da, bakın aslında ne işe yarıyor. Otobüslerdeki bu bölüm sizin yaslanarak rahat yolculuk etmeniz için tasarlanmamıştır. Amacı tekerlekli sandalyedeki engelli vatandaşların sorunsuz seyahat edebilmelerini sağlamaktır. Yanlarında bulunan emniyet kemeri ile birlikte, sandalyenin arka kısmının sabitlenmesi için kullanılır.
14 Düğmeler kadın gömleklerinde sol tarafta, erkek gömleklerinde ise sağ tarafta yer alıyor. Peki ama neden? Aslına bakarsanız, kadın ve erkek gömleklerindeki bu tuhaf farkın sebebi 13. yüzyıla dayanıyor. O zamanlar yalnızca maddi durumu iyi olan kadınlar gömlek düğmelerini karşılayabiliyordu. Bu zengin kadınların da giyinmelerine yardımcı olan çalışanları vardı. Kadınlar hizmetçi yardımıyla, erkekler ise yalnız başına giyinirdi.
15 Kadın gömleklerindeki düğmelerin sol tarafta bulunmasının sebebi de aslında hizmetçilerin onları daha rahat ililkleyebilmesiydi. Çoğunluğun sağlak olduğunu düşünerek, düğmeler sol tarafa dikilirdi. Erkekler ise kendi kendilerine giyindikleri için gömleklerindeki düğmeler sağ tarafta yer alırdı.