Bir yıldır doğa katliamına karşı kitap okudular

Ordu'nun Fatsa ilçesinde Onur Güngör tarafından başlatılan siyanürle altın ayrıştırılmasına ve doğaya zarar veren maden işletmelerine karşı kitap okuma eylemi bir yılını tamamladı. Bir kişiyle başlayan ve kısa sürede katılımcı sayısı artan kitap okuma eyleminin 365. gününde konuşan Güngör, "Resmi otoritenin temsilcileri ve yaşamlarını faydacılık üzerine kuranlar bu mücadeleyi siyasi yada ideolojik olarak yansıtıp bizleri ötekileştirme gafletine düşmesin" dedi.

Bir yıldır doğa katliamına karşı kitap okudular

Fatsa’da faaliyetine devam eden altın madenine karşı 1 yıl önce başlattığı, günde 15 dakika çıplak ayakla kitap okuma eylemi, bütün yurtta büyük destek gördü.

Vatandaşlar çeşitli mekanlarda kitap okuyarak fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaşıp Güngör’e destek verirken, çevre il ve ilçelerden birçok kişi de Fatsa’ya giderek eyleme katıldı.

Her türlü hava şartlarında ilçe meydanında kitap okumaya devam eden Onur Güngör, sadece pandemi yasaklarında dışarıda kitap okuma eylemine ara verdi.

Güngör, bir yılın ardından kalabalık bir grup ile 15 dakika kitap okuyup, ardından da eylemini sonlandırdığını açıkladı.

“MÜCADELEMİZ BAŞKA ŞEKİLDE DEVAM EDECEK”

Pandemi döneminde sokağa çıkma yasaklarında eyleme ara verdiğini belirten Onur Güngör, “Bizler adalete saygılı insanlar olarak mahkemenin vermiş olduğu ruhsat iptali davasında yürütmeyi durdurma kararına gösterdiğimiz saygı gereği, devamı Fatsa Sessiz Çığlık Platformu’nun uhdesinde saklı kalmak suretiyle eylemimizi yaptığımız finalle sonlandırdık. Bu sürecin benim kişisel gelişimime yapmış olduğu katkı içinde destek olan herkese teşekkür ederim. Bundan sonra ekolojik mücadeleme şahsi kimliğimle devam edeceğimi bilmenizi isterim. Doğayı ve dünyayı tüketen her türlü üretime ve tüketime direnişim devam edecek. Resmi otoritenin temsilcileri ve yaşamlarını faydacılık üzerine kuranlar bu mücadeleyi siyasi yada ideolojik olarak yansıtıp bizleri ötekileştirme gafletine düşmesin. Mücadelem dünya için, ülkem için ve Fatsam içindir” dedi.

Kitap okuma eyleminin son gününe CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel de destek verdi.

Loading...