Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Bisikletle '80 Günde Devr-i Alem' paylaşan: Sozcu
Bisiklet ile ’80 Günde Devr-i Alem’
Dünya turuna bisikletiyle çıkan İngiliz bisikletçi alanında yeni bir rekora imza attı. 29 bin km yolu 79 günde kat eden Mark Beaumont, dünya turunu yine başladığı yerde bitirdi.
Yaşam 19 Eylül 2017 - 17:29

İngiliz bisikletçi Mark Beaumont bisikletiyle çıktığı dünya turunu toplam 79 günde tamamladı. Jules Verne’in 80 Günde Devr-i Alem kitabından ilham alan ve yolculuğuna Paris’ten başlayan Beaumont, yolculuğunda önceden belirlediği rotayı izledi. Bisikletle çıktığı yolculukta Rusya, Moğolistan, Portekiz, İspanya gibi birçok ülkeyi geçen Beaumont, böylece dünya çevresini bisikletle dolaşma rekorunu ele geçirdi. Tura başladığı yer olan Paris’te rotasını bitiren bisikletçi, “Acı verici bir deneyim oldu” açıklamasını yaptı.

29 bin km yol kat etti

Çıktığı dünya turunda toplam 29 bin km yol kat eden bisikletçi, günde ortalama 300 km mesafeyi bisiklet üzerinde geçirdi. Tur hakkında, “Bu inanılmaz bir deneyimdi, önümüzdeki yıllarda yaşadığım bu macerayı paylaşacak olmaktan heyecan duyuyorum” açıklamasını yapan Beaumont yolculuk boyunca toplam iki kez bisikletten düştü. İngiliz bisikletçiye rekor yolculuğu sürece teknik, yemek ve fizyoterapi servisinden oluşan bir ekip de eşlik etti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.