Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bitkisel banyolar ne işe yarar? 5 Aralık 2018 16:50
1 Fitoterapist Suna Dumankaya, “Özellikle bitkilerle hazırlanan bir banyonun, cilt için en etkili güzellik ilacı olabileceği unutulmamalıdır” dedi ve özel formüllerini anlattı.
2 Banyoların rahatlatıcı etkisini hepimiz çok iyi biliyoruz. Özellikle stres, sıcak su tarafından bedenden sökülüp atılır. Kaslar gevşer, sinir sistemi ve kan dolaşımı olumlu etkilenir. Bitkisel yağlar veya süt ürünleri eklenen banyolar ise cildi güzelleştirir.
3 Bitki katkılarıyla hazırlanan banyolar, yağlı ve sivilceli deri için çok basit ama etkili bir tedavi anlamı da taşır. Banyo sonrasında deriye bir nemlendirici sürülmesi uygun olur. Değerli maddeler içeren banyo katkılarının etkinliklerine zarar vermemek için, banyonun çok sıcak olmaması gerekir, haftada en fazla 3 kez yıkanabilirsiniz. İdeal banyo süresi 15 dakikadır.
4 Vücudunuzda sivilce varsa küvetinizi suyla doldurun. Bir litre süte 10 damla okaliptüs ve 5 damla lavanta ekleyip, suda elinizle dağıtın. Küvette 10 -15 dakika bekleyip duş alın. Cildiniz kuru ise bir bardak kadar ılık süte 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Güzelce karıştırın. Bu karışımı küvetteki suya dökün. Banyo sonrasında da duş alın.
5 Yağlı bir cilde sahipseniz 250 gr. elma sirkesini su dolu küvete ekleyin. Suya 7-8 damla kadar lavanta yağı eklemeniz banyonun etkisini artıracaktır. Banyodan çıkarken ayrıca suyla vücudunuzu yıkamayın. Canlı bir cilt için bu banyoları her hafta düzenli olarak yapmayı unutmayın