Mucize kız Neslihan’ın bitkisel hayattan sahneye uzanan hikayesi

Bursa'da, 20 yıl önce bitkisel hayata giren, gördüğü tedaviler ve annesinin çabaları sayesinde hayata tutunan Neslihan Köse, Türk sanat müziği korosu ile ilk solo konserine çıktı.

Üroloji Uzmanı Ahmet Köse ile Radyoloji Uzmanı Hale Kabacaoğlu’nun tek çocukları olan Neslihan Köse, 2001 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü 2’nci sınıfta okurken yılbaşı tatili için Bursa’da yaşayan ailesinin yanına gitti. Duş almak için banyoya giren Neslihan, içeride uzun süre kalınca, durumdan şüphelenen annesi Dr. Hale Kabacaoğlu içeri girdi. Kızını yerde hareketsiz bulan Dr. Kabacaoğlu, olayın şokunu üzerinden atıp, Nesliha’nın duran kalbini, yaptığı kalp masajıyla yeniden çalıştırdı.

BEYİN HÜCRELERİNİN TAMAMINA YAKINI ÖLDÜ

Karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle komaya giren genç kız, önce Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, buradan da İstanbul Haydarpaşa’daki GATA’ya sevk edildi. GATA’da 2 ay kalan Neslihan, annesinin isteğiyle Ankara Bilkent TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi’ne yatırıldı. Çekilen MR’ında tıpta atrofi diye tanımlanan beyin hücrelerinin tamamına yakınının ölü olduğu görüldü. Kızına, ölümü yakıştıramayan Hale Kabacaoğlu, doktorların “Gerekirse organ bağışı yapar mısınız?” teklifini kabul etmedi.

MÜZİK DİNLETİP, KİTAP OKUDU

Eşinden boşanıp mesleğine ara veren Hale Kabacaoğlu, velayeti kendisinde olan kızının tedavisi sürecince hastanede olsa da çocuğunu yalnız bırakmadı. Bitkisel hayattaki çocuğuna, Mozart’ın parçalarını dinletip, kitap okudu, hikayeler anlattı. Yanından ayrılmadığı Neslihan’ın, geceleri uyurken düşmemesi için de kelepçeyle elini eline bağladı. Neslihan aylar sonra, hafızası silinmiş olarak gözlerini açtı, uzun süren tedavinin ardından da taburcu edildi.

Hale Kabacaoğlu, 21 yaşındaki kızını yeni doğan bir bebek gibi 3 sene altını bezledi, ardından da yemek yeme ve tuvaletini giderme gibi temel eğitimler verdi. Fitoterapi, apiterapi, hiridoterapi, bioenerji, 2 kez kök hücre nakli yaptırdı. Sağlığına kavuşması için, Brezilya, Avusturya, Güney Kore’ye götürdü. Verdiği eğitim ve yaptığı tekrarlarla, Neslihan’a okuma ve yazmayı hatırlattı. Evin iç duvarlarını yıktırdı, kapıları kaldırdı. Evin çeşitli noktalarına ayna yerleştirerek kızının odalardaki hareketlerini gözlemlemeye başladı. Havlu, diş macunu, lavabo, ayna gibi materyallerin üzerine yazılan yazılarla Neslihan’ın bu objelere, hatırlatma ihtiyacı duymadan ulaşmasını sağladı.

“YAVRUMU SAHNEDE GÖRÜNCE SEVİNCİMDEN AĞLADIM”

Bir an olsun kızından ümidini kesmediğini belirten Hale  Kabacaoğlu, Bursa’da engellilere eğitim veren özel bir okulda eğitim gören Neslihan’ın sosyalleşmesi için iki ay önce Türk sanat müziği korosuna başladığını söyledi.

Aşk Efza Türk Sanat Müziği Korosu’nda eğitim almaya başlayan Neslihan, hem solo hem koro konserle ilk sahne deneyimini de yaşadı. Gökdere Kültür Merkezi’nde dün akşamki konserde, koro ile 1 saat sahnede kalan Neslihan, Yıldızların Altında isimli şarkıyı da solo olarak seslendirdi.  Neslihan Köse, “Çok mutluyum. Son derece keyif aldım. Bu kadar başarı elde edemezdim. Annemin ve Rüştü Hocamın sayesinde oldu” sözleriyle mutluluğunu dile getirdi.

Hale Kabacaoğlu ise duygularını şu sözlerle ifade etti: “Çok mutluyum, yavrumu o sahnede görünce sevincimden ağladım. Çok güzel bir performans sergiledi.” (DHA)

 

Çöpten bulduğu kitap hayatını değiştirdi İlginizi Çekebilir Çöpten bulduğu kitap hayatını değiştirdi Uzmanlar şaştı: İskandinavya'da ilk kez görüldü İlginizi Çekebilir Uzmanlar şaştı: İskandinavya'da ilk kez görüldü Bıyıklarının aylık masrafı bin 500 lira İlginizi Çekebilir Bıyıklarının aylık masrafı bin 500 lira

 

Loading...