Bled: Slovenya’nın hayran bırakan gölü

Slovenya'daki ünlü Bled Gölü, Kuzeybatı Slovenya'nın Yukarı Karniyol bölgesindeki Julian Alpleri'nde, Bled kasabasına bitişik bir konumda.

Bled: Slovenya’nın hayran bırakan gölü

Slovenya’nın turizm merkezinde yer alan Bled Gölü, Ljubljana Jože Pučnik Havalimanı’na 35 km, başkent Ljubljana’ya ise 55 km uzaklıkta.

Göl, karışık buzul ve tektonik kökenli. 2.120 metre uzunluğunda ve 1.380 metre genişliğindeki Bled gölünün en derin noktası 29,5 metre olarak ölçülmüş.

Göl, Dağlar ve ormanlarla çevrili pitoresk bir ortamda yer alan göl, küçük bir adaya da sahip. Orta Çağ’dan kalma Bled Kalesi, kuzey kıyısında gölün üzerinde duran bir müzesi bulunuyor.

Adada, 17. yüzyılın sonlarına doğru bugünkü haliyle inşa edilen kilise ve birkaç bina bulunuyor.

Kilisenin 52 metre uzunluğunda bir kulesi ve binaya çıkan 99 taş basamaklı 1655’ten kalma bir Barok merdiveni var. Kilise sık sık ziyaret ediliyor ve düzenli olarak düğünler yapılıyor.

Geleneksel olarak damadın, gelini düğün gününde basamaklardan yukarı taşımasının iyi şans getirileceğine inanılıyor.

Yaklaştıkça ayrı, ormanlarla çevrili manzarasına uzaktan baktıkça ayrı güzelliğe sahip göl, ziyaretçilerini fazlasıyla memnun edebilecek aktiviteler de sunuyor.

Gölün etrafında yürüyüş yapabilen, sakin sularında kürek çeken ziyaretçiler dilerlerse sarp yürüyüş parkurlarını kullanarak nefes kesen manzarayı kuş bakışı izleyebiliyor. (Imago – Depo Photos)

Loading...