Sözcü Plus Giriş

‘Boğazınız ağrıyınca hemen sıcak şeyler içmeyin!’

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri, boğaz ağrısı şikayeti olanların genelde sıcak içecekler içtiğini ancak bu uygulamanın doğru olmadığını belirtti. Peki ne yapmalı? Cevap bildiğinizden çok faklı...

Güncellenme: 10:43, 10/02/2018
‘Boğazınız ağrıyınca hemen sıcak şeyler içmeyin!’

Kış aylarında solunum yolu hastalıkları artıyor ve boğaz ağrısı şikayeti çok sık görülüyor. Bu durumlarda insanlar genellikle sıcak bir şeyler içmek gerektiğini düşünür ancak Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri, bunun tam tersinin yapılması gerektiğini söylüyor.

“BOĞAZ ŞİŞLİĞİNE SOĞUK UYGULAMA YAPILMALI”

Vücut direncinin azalmaya başladığı kış aylarında artan boğaz enfeksiyonlarının kaçınılmaz olduğunu belirten Güneri, “Boğaz ağrısı enfeksiyonu ya da enflamasyon yapan herhangi bir hastalığın kaçınılmaz sonucudur. Boğaz ağrısı enfeksiyonları, dokudaki enflamasyona yani şişliğe bağlı bir ağrıdır. O yüzden o şişlik devam ettiği sürece ağrı hissi ortaya çıkacaktır. Enflamasyonu giderici, enfeksiyonu giderici ilaçların kullanılması, o bölgeye dışarıdan soğuk uygulamalar yapılması ağrı hissinin az olarak hissedilmesine yardımcı olacaktır” dedi.

“SICAK, HEM ŞİŞLİĞİ HEM DE AĞRIYI ARTIRIYOR”

yesil-cay

Önemli olanın ağrıyı tetikleyen mekanizmanın bulunması ve o mekanizmayı giderici tedbir ve tedavilerin alınması olduğunu dile getiren Egesante Tıp Merkezi doktorlarından Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri, “Boğaz enfeksiyonlarındaki ağrı boğazdaki enfeksiyon ajanının yaptığı dokudaki şişlik ve hassasiyetle ilgidir. Bu şişlik ve hassasiyet hissi giderilinceye kadar kişide yutkunurken, konuşurken, bir şey yiyip içerken artan bir ağrı hissi olacaktır. Yapılacak olan tedavi ile bu şişlik azaldığı gibi ağrı da zaman içerisinde kaybolacaktır. Bu kaybolma dönemini kısaltmak için ilaçların faydası vardır. Ama enflasmasyon yani şişlik varsa o zaman sıcaktan uzak kalmak gerekir. Çünkü sıcak her zaman enflamasyon yapar, enflamasyonu artırır yani şişliği artırarak ağrı hissini çoğaltır. Onun yerine ilk saatlerde ilk günlerde dışarıdan soğuk uygulamalar, yine aşırı soğuk olmayan gıdaların tercihi, ağız kuruluğu yapmayacak sıvısız kalmayacak şekilde sıvı gıdaların alınması ağrının daha az hissedilmesine yardımcı olacaktır” diye konuştu.

HEMEN SICAK İÇECEKLER İÇMEK, İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİYOR

Boğaz ağrısı olan kişiye eskilerden bu yana ‘hemen sıcak bir şeyler iç' önerisi yapılırken, Dr. Ataman Güneri bu uyarının çok önemi olmadığına işaret etti. Uygulamalarda sıcak tedavi yollarının denenmesinin şişliği ve ağrı hissini artırdığını vurgulayan Güneri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani boğaz ağrısı olan kişiye sıcak bir şeyler vermenin çok esprisi yoktur, iyileştirme yönünde termal uyarılardan olabildiğince kaçınmak gerekir. Özellikle sıcağı enflamasyon ve enfeksiyon sürecinde kişiye vermemek gerekir. Sıvı gıda, yumuşatıcı gıdalar yutması kolay gıdalar verilmelidir. Çünkü ağrı hissi ve ağrı duyusu her hareketle ve bir uyarıda artan bir duyudur. Onu ne kadar hareketsiz bırakıp termal uyarıdan uzak tutarsak, kişi o kadar az ağrı hissedecektir. Boğaz hastalıkları için bu geçerlidir.”

İHA

İlginizi ÇekebilirGrip ve soğuk algınlığını birbirine karıştırmayın! İşte farkı...Grip ve soğuk algınlığını birbirine karıştırmayın! İşte farkı...
Yayınlanma Tarihi:10:41,