Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
BÖRÜ ne demek? Börü nedir, ne anlama geliyor?
BÖRÜ ne demek? Börü nedir, ne anlama geliyor?
Yeni dizi Börü'nün başlaması ile birlikte Börü nedir, ne demek aramaları Google üzerinde Trend oldu. Ülkemizin yakın tarihinde yaşananları konu alacak Börü dizisi başladı. Peki Börü ne demerk, TDK sözlüğünde anlamı ne? İşte detaylar...
Yaşam 4 Mart 2018 - 17:18

Vatandaşlar internet üzerinden Börü kelimesinin anlamını araştırıyor. Börü dizisi özel bir timin maceralarını konu alacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın tarihinde yaşadığı olayları konu alan Börü vatan aşkı ile yanıp tutuşan kahramanların hikayesini seyircilere anlatacak. Kulaklarımızın pek aşina olmadığı Börü kelimesi ne anlama geliyor? BÖRÜ ne demek?

BÖRÜ NE DEMEK?

Börü, eski Türkçe’den gelen sözlük anlamı ile kurt, yiğit, bahadır ve cesur anlamına gelmektedir. Kurt anlamına gelen bu ifade, mitolojik bir ifade de vermektedir. Yalnızca hayan olan kurt değil kutsal bir varlık olarak kabul edilen kurt için de kullanılmaktadır.
boru-dizisi

Eski Türklerde savaşçı kurt anlamına gelmektedir. Nihal Atsız'ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı eserlerinde sık sık bahsettiği, Kürşad'ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır. Türkçe'de bir çok anlam içeren kelimedir. Kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları kimi zaman yiğit güreşçileri kimi zaman ise tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmıştır.

Çin kaynaklı Ergenekon destanı yazıtlarında, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmiştir. Türk mitolojisi'ne göre her yüzyılda ya da yarı yüzyılda bir gökten kut getiren gök mavisi büyük kurt anlamına da gelir.