Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Börü nedir, ne anlama geliyor?
Börü nedir, ne anlama geliyor?
Meraklı okurlar soruyor Börü nedir? Türkiye'nin yakın tarihinde yaşananları konu alan dizi Börü yakında başlıyor. Kulaklarımızın pek aşina olmadığı Börü kelimesi ne anlama geliyor? TDK'daki Börü kelimesinin anlamı nedir? İşte Börü hakkında merak edilenler...
Yaşam 19 Şubat 2018 - 17:24

Star TV’de yakın zamanda Börü dizisi başlıyor. Vatandaşlar internet üzerinden Börü kelimesinin anlamını araştırıyor. Börü dizisi özel bir timin maceralarını konu alacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihinde yaşadığı olayları konu alan Börü vatan aşkı ile yanıp tutuşan kahramanların hikayesini seyircilere anlatacak. Peki Börü nedir, ne anlama geliyor? İşte ayrıntılar…

BÖRÜ NE DEMEK?

Börü, eski Türkçe'den gelen sözlük anlamı ile kurt, yiğit, bahadır ve cesur anlamına gelmektedir. Kurt anlamına gelen bu ifade, mitolojik bir ifade de vermektedir. Yalnızca hayan olan kurt değil kutsal bir varlık olarak kabul edilen kurt için de kullanılmaktadır.

Eski Türklerde savaşçı kurt anlamına gelmektedir. Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı eserlerinde sık sık bahsettiği, Kürşad’ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçıdır. Türkçe’de bir çok anlam içeren kelimedir. Kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçıları kimi zaman yiğit güreşçileri kimi zaman ise tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmıştır. Çin kaynaklı Ergenekon destanı yazıtlarında, Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrıyı ifade etmiştir. Türk mitolojisi’ne göre her yüzyılda ya da yarı yüzyılda bir gökten kut getiren gök mavisi büyük kurt anlamına da gelir.

BÖRÜ DİZİSİNİN KONUSU NE OLACAK?

Tıpkı DAĞ filmlerinde olduğu gibi, gerçek hikayelerden esinlenen, gerçek ekipmanlar ile gerçek mekanlarda çekilen BÖRÜ, özellikle çatışma sahnelerinde kullanılacak görsel efektleriyle dikkat çekecek.

2014 baharında Türkiye. Sınırda düşmanların çoğaldığı, içeride tehlikeler çemberinin giderek daraldığı bir dönem. Türkiye Cumhuriyeti yakın tarihinin en büyük tehditleriyle karşı karşıya. BÖRÜ, vatan aşkı ile tutuşmuş yalnız kahramanların destanını anlatıyor.
Onlar son kale.