Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Boyun düzleşmesi neden olur?
Boyun düzleşmesi neden olur?
Bilgisayar başında çalışanlar başta olmak üzere, daha çok gençlerde görülen boyun düzleşmesi günümüzün yaygın sorunları arasında. Bu rahatsızlığın en büyük göstergesi ise normalde C harfi şeklinde olan boynun düz bir çizgi şeklini alması…
Yaşam 2 Haziran 2018 - 04:05

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Belirtileri nelerdir?

teshis

Boyun düzleşince, beyine giden dört damardan ikisi gerilir ve beyine yeterince kan gidemez. Bu sebeple kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

Teşhisi nasıl konur?

Teşhis için uygulanacak en iyi yöntem fiziksel muayene ve MR filmi çekimidir. MR ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.

Tedavi edilmezse ne gibi sorunlar oluşur?

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse baş ağrıları sıklaşır ve kişi ağrı kesici ilaçlara cevap vermez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun gerginliği, boyun fıtığına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk ve güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

tedavi-edilmezse

Korunma yolları nelerdir?

Boyun düzleşmesine karşı öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalısınız. Çünkü işinizdeki, aile hayatınızdaki gerginlikler ilk olarak boynunuza akseder. Mutsuz olduğunuz işlerden ayrılıp severek yapacağınız işleri seçmeli, mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalısınız. Tüm zamanınızı yoğun iş temposuyla geçirmemeli, hobilerinize, zevkle yaptığınız faaliyetlere de zaman ayırmalısınız. Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyanı olan yerlerde durmak da çok sakıncalıdır.

korunma-yollari

Tedavisi mümkün mü?

Boyun düzleşmesinde en etkili tedavi yolları kayroprakti tedavisi ve dorsal mezoterapidir.

tedavi