Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bronzlaşırken sağlığınızdan olmayın
Bronzlaşırken sağlığınızdan olmayın
Hayatımız boyunca maruz kalacağımız UV ışınlarının yüzde 80’ini 18 yaşının altındayken alırız.
Yaşam 7 Nisan 2016 - 00:25

Birgan BİLEKE

Hayatımız boyunca maruz kalacağımız UV ışınlarının yüzde 80'ini 18 yaşının altındayken alırız. Bu nedenle çocukluk dönemimiz başta olmak üzere tüm yaşamımız boyunca güneşten korunmak, sağlık açısından geleceğe yapacağımız önemli yatırımlar arasında yer alır. Deniz tatili yapmamıza çok az vakit kaldığından biz de sizleri bilgilendirmek ve sağlıklı bronzlaşma konusunda birkaç tüyo vermek istedik.

1- Güneş ışınlarından direkt olarak etkilenmemek için pamuklu ürünler giyilmelidir.
2- Güneş kreminizi seçerken satın alacağınız ürünün en az SPF 30 koruma faktörlü, UVB ve UVA etkili, tere ve suya dayanıklı olmasına dikkat edin. Güneşten yayılan ultraviyole ışınlar cilt kanseri, deri lekeleri, cilt kırışıkları gibi birçok rahatsızlığa sebep olduğundan krem seçimi sanılandan çok daha büyük önem taşıyor.
3- Sürdüğünüz koruyucu kremi güneşe çıkmadan yarım saat önce sürmek cildin kremi daha iyi emmesini sağlar çünkü kimyasal UV filtrelerinin deriye tamamen etki edebilmesi için en az 30 dakika beklemek gerekiyor.
4- Özellikle kumsaldayken her yarım saatte bir tekrar krem sürülmelidir.
5- Cilt yapınızı bozmadan, sağlıklı bir bronzluk için en doğru saat, güneş ışınlarının dik gelmediği 10.00'dan önceki zaman dilimi ile 16.00'dan sonraki saatlerdir.