Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bronzlaşmak isterken yaşlanmayın
Bronzlaşmak isterken yaşlanmayın
Fazla güneşlenmek ciltte ciddi hasarlara yol açar. Kırışıklıkların ve cilt kanserlerinin en önemli nedenlerinden de biridir…
Yaşam 3 Haziran 2018 - 03:26

Dr. Eylem ACAR

Tehlikenin farkında olun

Sürekli güneşe maruz kalmak bazı deri kanseri türlerine yol açarken, aralıklı ama özellikle yanık oluşturacak derecede yoğun güneş ışınına maruz kalmak, ‘ben kanseri' olarak da bilinen melanom gelişiminden sorumlu tutuluyor. Son yıllarda sık tatile gitme, solaryuma girme gibi farklılaşan sosyal eğilimlerle birlikte giyinme alışkanlıklarının da değişmesi, güneş ışınlarına maruz kalınma oranının artmasına ve güneşe bağlı gelişen deri kanserleriyle daha çok karşılaşılmasına yol açıyor. Bu artışın bir diğer nedeninin de ozon tabakasının incelmesi. Güneş ışınlarının zararlarına açık olmak, deri kanserleri dışında cildin normalden önce yaşlanmasına da neden oluyor.

tehlikenin-farkinda-olun

Nelere dikkat edilmeli?

– Güneş ışınlarının şiddetli olduğu 11.00 ile 15.00 arasında güneşe çıkmayın.

– Şemsiye ve şapka kullanın.

– Güneşten koruyan ürünleri uzman önerisine göre seçin.

– Güneş koruyucu ürünleri cildinize güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın.

– Güneşten koruyan ürünleri deriye eşit miktarda yedirin.

– Havuza veya denize sık sık giriyorsanız, sık sık terliyorsanız krem sürmeyi tekrarlamalısınız.

gunes-kremi-nasil-olmali

Güneş kremi seçerken…

İdeal bir güneşten koruyucu hem UVB hem de UVA ışınlarından korumalı ve kozmetik olarak kabul edilebilir bir yapıya sahip olmalı. İyi bir güneş kreminin özellikleri şöyle sıralanabilir:

– Etiketinin üzerinde ‘geniş spektrumlu' ibaresi bulunan ve koruma faktörü (SPF) 30 veya üzerinde olan kremler kullanılmalıdır.

– Kaşıntı, kızarıklık gibi sorunlara yol açmamalı, yağlanma ve komedon gelişimi yaratmamalıdır.