Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu besinleri çiğ tüketin
Bu besinleri çiğ tüketin
Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, bazı besinlerin çiğ olarak tüketilmesinin kalp sağlığını olumlu etkilediğini belirtti.
Yaşam 4 Nisan 2016 - 14:37

Bazı besinleri çiğ tüketmek, kalp sağlığını koruyarak kolesterol ve şeker üzerinde olumlu bir etki sağlıyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci, sağlıklı bir kalp için çiğ tüketilmesi gereken meyve ve sebzeleri sıraladı.

ÇİĞ MAYDANOZ KALP DOSTU

Diyetisyen Keçeci, kalp için çiğ ve sağlıklı tercihler için maydanoz, brokoli, kereviz, zeytinyağı, nar, kiraz ve avokado gibi besinlerin çiğ tüketilmesi gereken besinlerin önünde geldiğini kaydetti. Keçeci, bu besinlerin çiğ tüketilmesi halinde kalp için sağlıklı olacağını anlattı. Maydanoz'un kalp sağlığı için çiğ olarak tüketilmesi gereken yeşil sebzelerin başında geldiğini aktaran Keçeci, “Özellikle salatalarda ya da üzerine bir miktar zeytinyağı gezdirilerek tüketilmesi; şeker, tansiyon gibi pek çok hastalığa olumlu etki ederek kalp sağlığının korunmasına ve vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.” ifadelerini kullandı.

Keçeci, çiğ olarak tüketildiğinde de en az yemeği kadar lezzetli olan kerevizin, kalp sağlığı için en faydalı beyaz besinlerin başında geldiğini dile getirdi. Keçeci, “Kereviz çiğ olarak yoğurt ile karıştırılıp salata, meze şeklinde de tüketilebilir. Kereviz, kalp krizi riskini önleme ve kalp ritimlerini düzenleme konusunda yardımcıdır. Kan basıncı ve damar yapısı üzerinde de olumlu etkilidir.” sözlerini kullandı.

SABAHLARI 1 KASE NAR…

Kalp sağlığı için omega 3 ve 6 içeriği yüksek olan zeytinyağı ve fındık yağının oldukça faydalı olduğuna dikkat çeken Keçeci, yemekler dışında her gün içerisine 1 tatlı kaşığı kadar atılan baharatlar ile birlikte pişirilmeden bu yağların çiğ tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Antioksidan özelliği yüksek olan narın kırmızı besinlerin içerisinde kalbi en iyi koruyan besinlerden olduğunu kaydeden Keçeci, özellikle sabah saatlerinde 1 kase kadar nar tanelerini tüketmenin kalp sağlığı başta olmak üzere, kolesterol ve damar yapısı için fayda sağladığını vurguladı. Kiraz'ın kalp sağlığına faydaları açısından paha biçilemez bir besin olduğunu belirten Keçeci, “Antioksidan etkisi ve içerdiği mineraller ile kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen kirazı en doğalından kısacası dalından alıp, temizleyip günde 1 avuç tüketmek kalbiniz için şifa olacaktır.” önerisinde bulundu.

(CİHAN)

Son güncelleme: 14:46 - 04.04.2016