Bu dönemde çocuklarımızı nasıl koruruz?

Uzm. Psikolog Gamze Eser, "birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu bugünlerde yaşadığımız tedirgin süreci atlatırken çocuklarımızı da ihmal etmemeliyiz" diyor.

Bu dönemde çocuklarımızı nasıl koruruz?

Toplum olarak yaşadığımız 15 Temmuz gecesinden, biz yetişkinler olarak bir hayli etkilenmişken çocuklarımızı da uygunsuz sosyal medya içeriklerinden ve haberlerden uzak tutmamız gerekiyor. Konu ile ilgili tavsiyelerde bulunan Uzm. Psikolog Gamze Eser şunları söyledi:

Öncelikle henüz olan bitenin bilincinde olmayan 0-6 yaş grubu evlatlarımızı, çoğunlukla sosyal medyada var olan haber ve uygun olmayan görüntülere maruz bırakmamalıyız. Daha bilinç düzeyi oturmuş çocuklarımıza ise ileriki yaşlarında yaşanılan durumu kafalarında yanlış kavramaya yönelik söylem, eylem ve açıklamalardan kaçınmalıyız. Şu an için yapılacak görüş ayrılıkları açıklamalarının bizlere ve evlatlarımıza hiçbir yararı olmamakla birlikte kafalarında yanlış anlamalara, sorgulamaya yetmeyecek bilgi ve altyapı kirliliğine sebep olacaktır”

aile

Ebeveyn olarak üzerimize düşen en önemli görev bu donemde askerimizin ve polisimizin kardeş olduğunu vurgulamak olmalıdır. Kutuplaşmak, durumu siyasi çerçevede ele almak ve duygu-düşünceleri agresif şekilde yansıtmak ev, iş ve tüm sosyal ortamlarda gerginliğin artmasına sebep olacaktır.

Bizler doğru çocuk yetiştirmeyi, bilinçli anne-baba olmayı kendimize temel davranış biçimi edinmişken, hassas yaklaşımları gerektiren an ve olaylar karşısında da aynı özen ve sağduyuyu elden bırakmamalıyız. İyi bir gelecek ve temiz bir nesil için keskin tavırlardan uzak, sağduyu ve sükunetli bir duruşla toplum olarak birlik beraberliği ilke edilmeliyiz. Çocuklarımız en değerli varlıklarımızdır. Kendi ellerimizle kalıcı algılar yaratacak durumların içine sokmamalıyız.

Loading...