Bu gıdaları yiyin, daha net görün

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca göz sağlığınız için önemli besinleri sıraladı

Bu gıdaları yiyin, daha net görün

Kalp ve kan dolaşımına fayda sağlayan besinler göz sağlığına da yararlı oluyor. Dolayısıyla koyu yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ve turunçgilleri sofranızda düzenli olarak bulundurun. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Evren Baca göz sağlığınız için önemli bilgiler verdi.

Kalp ve kan dolaşımına fayda saylayan besinler göz sağlığınıza da yararlı oluyor. Göz sağlığınız için roka, pazı, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler, portakal gibi turunçgiller, tam çavdar ve tam buğday gibi tam tahıllıları düzenli olarak tüketin. A vitamini içeren havuç, ıspanak, tatlı patates, marul, pırasa ve maydanoz gibi bitkisel gıdalarla ton balığı, somon balığı, keçi sütü, inek sütü, yumurta ile ciğer gibi hayvansal gıdalar görme keskinliğini koruyor. Sarı noktada yoğun olarak bulunan fotoreseptör- lerin fonksiyonu için de beta karoten, lutein, zeaksantin içeren havuç, şalgam, yumurta sarısı ve brokoli gibi besinler de sofranızda düzenli olarak bulunması gereken besinleri oluşturuyor.

Bilgisayar ekranına bakmak gözünüzü bozmaz ama yorgunluk ve kuruluk yapar. Göz sağlığınız için 20 dakikada bir 20 saniye süreyle uzağa bakın. Ayrıca ekranınız 50 cm olsun.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ YAZ KIŞ KULLANIN

Ultraviyole ışınları gözünüze de zarar veriyor. Katarakt, kornea yanıklarına hatta göz kapağı kanserine yol açabiliyor. Hava kapalı bile olsa güneş gözlüğü kullanın.

ESKİ MAKYAJ MALZEMELERİNİZİ ATIN

Sıvı veya kremsi malzemelerde bakteriler kolayca üreyebiliyor. Bu yüzden göz sağlığınız için 3 aydır kullandığınız sıvı makyaj malzemelerinizi kullanmayın. Göz enfeksiyonuna yakalandıysanız tüm malzemeleri atın. Makyaj malzemelerinizi başkalarıyla ortak kullanmayın.

İLAÇ PROSPEKTÜSLERİNİ OKUYUN

Görme bulanıklığı, göz tansiyonunda yükselme, ışık hassasiyeti veya göz kuruluğu başka nedenlerle kullandığınız ilaçların yan etkisi olabiliyor. Bu yüzden ilaçların prospektüslerini mutlaka okuyun ve yan etki gelişirse hekiminizi bilgilendirin.

SİGARA İÇMEYİN

Çünkü sigara yaşa bağlı sarı nokta dejenerasyonu için en önemli risk faktörü. Aynı zamanda katarakt oluşumunu hızlandırıyor ve gözlerinizi kurutuyor. Damar sertliği yaptığı için göz damarlarında tıkanıklığa yol açıyor ve görme kaybı gelişebiliyor.

DÜZENLİ GÖZ MUAYENESİ ŞART

Gözlük kullanmasanız bile düzenli muayene hem kalıcı görme kaybına yol açabilecek göz hastalıklarının erken tanısına, hem de pek çok hastalığın tespit edilebilmesine imkan tanıyor. Örneğin bazı kanser türlerinde, Multipl Skleroz'da, Behçet hastalığında ilk belirti gözde gelişebiliyor. Bu nedenle büyüme çağındakilerin yılda bir, hiçbir göz sorunu olmayan 18-40 yaş arasındakilerin en fazla 2 yılda bir, daha ileri yaştakiler veya diyabet ya da tansiyon hikayesi olan veya ailede göz hastalığı bulunan kişilerin ise yılda bir kontrolden geçmeleri gerekiyor. Ayrıca pek çok hastalık da göz sağlığını etkiliyor. Örneğin yüksek tansiyon ve diyabet hastalığı göz damarlarınızı etkileyerek göz içi kanamasına, görme alanında daralmaya ve hatta görme kaybına neden olabiliyor.

 

Loading...