Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Bu hastalık en çok zengin kadınlarda görülüyor’ Kleptomani nedir?
‘Bu hastalık en çok zengin kadınlarda görülüyor’ Kleptomani nedir?
'Çalma hastalığı' olarak bilinen kleptomani ile ilgili bilgiler veren Psikiyatri Uzmanı Nurettin Kargı, hastalığın en çok kadınlarda görüldüğünü belirtti. 'Çalma' isteğinin maddi bir durumla alakası olmadığını da belirten Kargı, kleptomaninin sanılanın aksine zengin kişilerde görüldüğünü belirtti. Peki kleptomani en çok hangi yaş aralığında görülüyor ve tedavisi var mı?
Yaşam 1 Şubat 2018 - 16:43

Psikiyatri Uzmanı Nurettin Kargı, “Çalma hastalığı, kleptomani daha çok kadınlarda görülür. Çalmadan bu hastalar bir türlü rahatlayamaz” dedi.

‘ZENGİN KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR’

Kargı, ‘kleptomani’ adı verilen çalma hastalığı hakkında açıklamada bulundu. Çalma hastalığının zengin kişilerde ve kadınlarda göründüğünü belirten Kargı, “Bizim tıpta kleptomani olarak adlandırdığımız bir durum. Aslında bu kişilerin maddi durumları iyi olduğu halde çalma dürtüsü ağır basmakta.

calma-hastaligi

Çalma olayından önce hastanın üzerinde stres, kaygı, endişe hissetmekte. Arzu ettiği şeyi ya da küçük bir maddeyi, eşyayı çaldığı zaman o dönem için bir rahatlama olmakta. Fakat arkasından yaptığı hırsızlıktan pişmanlık duyup depresyon gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Almış oldukları şeyi geri getirdikleri ya da yerine geri koydukları da görülmektedir.

TEDAVİSİ VAR MI?

Bu hastalık dürtü kontrol bozukluğu çerçevesinde değerlendirilen bozukluktur. Daha çok kadınlarda gözükür. Ergenlik dönemi ya da 30 yaş civarında sık gördüğümüz bir durum. Tıpta sık rastlanan bir durum olmayıp ilaçla tedavisi mümkündür. Antidepresan ve psikoterapik yaklaşımlarla bu kişilerin tedavisinde yararlanılır. Biraz dirençli bir rahatsızlıktır. Çalmadan bu hastalar bir türlü rahatlayamaz. Bu hastalar zengin kişilerdir. Maddi kaygısı yoktur. Bu hastalara maddi değeri pek fazla olmayan küçük şeyler çalarlar” ifadelerini kullandı.

İHA