Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu hastalıklar şişmanlatıyor!
Bu hastalıklar şişmanlatıyor!
Ne yaparsanız yapın bir türlü zayıflayamıyor hatta durmadan şişmanlıyor musunuz?
Yaşam 24 Nisan 2016 - 01:34

Ne yaparsanız yapın bir türlü zayıflayamıyor hatta durmadan şişmanlıyor musunuz? Nedeni bazı hastalıklar olabilir ve ancak bu hastalıkların tedavisiyle kilo alımının önüne geçebilirsiniz…

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, zamanla obeziteye yol açan hastalıklar hakkında bilgi verdi…

Hipotalamus Bozuklukları

Leptin hormonu eksikliği ve leptin hormonu direncinin söz konusu olduğu durumlar enerji alımının artmasına ve kilo fazlalığına neden olur. Leptin hormonu beyaz yağ dokusundan salgılanan ve dolaşıma girerek beyine kadar ulaşıp, orada yaptığı etkiyle iştahı azaltan bir hormondur. Leptin hormonu eksikliği durumunda ise kana leptin hormonu verilemez ve bu durumda kişinin iştahı artar ve aşırı yemek yiyerek şişmanlar. Fazla kalori, tatlandırıcılar, fazla trans ve doymuş yağlar ve rafine karbonhidratlar ise leptin direncine yol açarak obeziteye neden olurlar.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu; beyin, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstübezi ve diğer endokrin organlar arasındaki iletişimin bozulmasına bağlı olarak; üreme çağındaki kadınlarda en sık ortaya çıkan endokrin bozukluktur. Adet düzensizliği, tüylenme ve kilo problemleri ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tiroid Bezi hastalıkları

Hipotiroidi: Tiroid bezinin çalışmaması veya az çalışması kilo artışı ve ödeme sebep olur. Tiroid hormonlarının kanda çok az bulunması ve işlevlerini tam olarak yerine getirememesi durumunda ortaya çıkan hastalığa hipotiroidi adı verilir. Hipotiroidi, metabolizma üzerinde birçok olumsuz etki gösterir. Metabolizma yavaşladığı için hastada kilo artışı ortaya çıkar. Kilo artışı ise bozulmuş glikoz toleransına, şeker hastalığına, kalp damar hastalıklarına yol açmaktadır.

Böbreküstü bezi hastalıkları

Kortizol bir stres hormonudur ve yüksekliğinin yol açtığı tabloya Cushing Sendromu adı verilir. Cushing Sendromu obezite ile beraberdir. Diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen şişman kişilerin vücutlarında daha çok karın bölgesinde, göğüs ve koltuk altlarında görülen kırmızı-mor renkli çatlaklar; tansiyon yüksekliği; ay dede yüzü tabir edilen özellikle yanak bölgesinde yağ dokusu artışı ve karın bölgesinde yağ dokusu artışı varsa Cushing Sendromu olasılığı düşünülmelidir. Hastalıkta büyük olasılıkla beyinde hipofiz bölgesinde veya böbreküstü bezlerinde adenom söz konusudur.

Endokrin pankreas Hastalıkları

İnsülin direnci, reaktif hipoglisemi, Tip 2 diyabet de obeziteye neden olur. İnsülin, kandaki şekerin kandan ayrılarak hücre içine girmesini sağlar. Kanda  yüksek olan insülin önceleri kan şekerini hücrelere sokar, ancak hücrelerin alabileceğinden daha fazla glikoz vücuda girerse insülin artık bu görevini yapamaz hale gelir. İnsülin hormonunun  yeterince etkili olamamasına insülin direnci (rezistansı) adı verilir. İnsülin direnci arttıkça kan şekerinin hücreye girmesi için daha fazla insülin salgılanması gerekir. Belirli bir süre sonra pank-reastan salgılanan insülin hormonu, pankreas bezinin çok çalışmasından dolayı yorulması nedeniyle azalır ve önce acıkma atakları olarak görülen şeker düşüklüğü (reaktif hipoglisemi) sonrasında da gizli şeker ve hatta şeker hastalığı ortaya çıkabilir. İnsülin direnci kilo aldırır. Kilo arttıkça bu direnç artar ve şeker hastalığı görülme olasılığı yükselir. Reaktif hipoglisemi, diyabeti olmayan kişilerde yemeklerden bir müddet sonra oluşan ani kan şekeri düşmesidir. Kan şekerindeki düşme, özellikle karbonhidratlı besinler aldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkar. Kan şekeri düşünce sık yemek yenir. Özellikle glisemik indeksi yüksek, rafine karbonhidratların tüketilmesi bu tabloya yol açar. Bunun sonucu da şişmanlık olur… Tüm çabalarına rağmen kilo veremeyenlerin çoğunda reaktif hipoglisemi vardır. Şeker hastalarının büyük bir kısmı obezdir. Şeker hastalığının yanı sıra, pankreasta yerleşen, aşırı ve otonom insülin salgılayan “İnsülinoma” denilen tümoral hastalıkta insülin direncine bağlı olarak çok fazla yemek yemek şişmanlıkla sonuçlanmaktadır.

Uyku Apnesi

Uykuda belli aralıklarla solunum durması olarak tanımlanan uyku apnesi de şişmanlığa yol açabilir. Derin uyku başladığı zaman büyüme hormonu, yağları yakan hormon da salınmaya başlar. Eğer bu hormonların salgılanmasında bir bozukluk olursa (horlama ve uyku apne sendromlarında buna çok sık rastlanır) vücutta bir yağlanma eğilimi ve obezite ortaya çıkar.