Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu oyunlar zeka geliştiriyor
Bu oyunlar zeka geliştiriyor
Bugünün orta yaşlı ve daha büyük insanlarının çocukluğundan beri alışık olduğu saklambaç, çelik çomak gibi birçok sokak oyunu gelişen teknolojiyle birlikte yok olmaya başladı. Günümüzde oyun konsolları, tablet ve telefondaki oyunlar çocukları adeta hipnotize ettikleri için ebeveynlerin en çok şikayet ettikleri konuların başında geliyor. Artık çocuklar zamanlarının büyük kısmını bir ekrana bakarak geçiriyor. Peki ama ya geri plana attığımız, eğlendirirken zeka geliştiren oyunlar…
Yaşam 21 Nisan 2018 - 06:51

shutterstock_318641117

En eğlenceli öğretim metodu

Zihin açan, öğrenmeyi kolaylaştıran zeka oyunları hâlâ çocuk eğitiminde en etkili yöntemler arasında. Gelişmiş birçok dünya ülkesinde bu oyunlar birer öğrenme metodu olarak da okullarda kullanılıyor. Bilimsel araştırmalar ise bilgi gerektirmeyen, hızlı düşünme, yaratıcılık ve akıl yürütmenin esas olduğu bu oyunların yaklaşık 14 puanlık bir zeka artışı sağladığını ortaya koyuyor. Bu tür oyunlar oynadıkça beynin karar almadan sorumlu bölgesinin yani frontal lobun 12 yaşına kadar geliştiği gerçeğine bakılırsa, zeka oyunlarının çocukların gelişimi için ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor.

Faydalarına gelince

· Problem çözme becerisini artırır.

· Yaratıcılığı geliştirir.

· Çok yönlü düşünmeye yardımcı olur.

· Planlı hareket etme becerisi kazandırır.

· Hızlı düşünme ve karar vermede etkilidir.

· Farklı çözüm yolları üretmeye yardımcı olur.

· Eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi sağlar.

· Karar verme konusunda etkilidir.

· İletişim becerisini artırır.

· Problem çözme becerisi geliştirir.

shutterstock_125243399

En bilinen zeka oyunları

· Puzzel'lar · Kutu oyunları · Dama

· Satranç · Sudoku · Strateji oyunları

· Rubik zeka küpü · Mangala türleri

· Abalone · Dokuz taş · Jenga