Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bu ülkede kadın olmak zor
Bu ülkede kadın olmak zor
Yeni filminde canlandırdığı karakterle dikkat çeken Binici, ŞIK’a karakteri üzerinden kadın olmanın zorluklarını anlattı.
Edda SÖNMEZ
Yaşam 27 Nisan 2016 - 00:28

Kariyeri boyunca ‘Dürüye'nin Güğümleri', ‘6 Mantı' ve ‘Aşk Zamanı' gibi dizilerde karşımıza çıkan Burcu Binici, şu sıralarda rol aldığı ‘Babaların Babası' filmiyle gündemde. Yeni filminde canlandırdığı karakterle dikkat çeken Binici, ŞIK'a karakteri üzerinden kadın olmanın zorluklarını anlattı.

Oyunculuk sektörüne Meral Okay'ın imzasını taşıyan ‘Bir Bulut Olsam' projesiyle başlayan Burcu Binici son derece neşeli ve keyifli bir isim. Sesiyle ilgili övgüler de alan Binici, daha önce oynadığı dizi projesinin şarkılarını da kendisi seslendirmiş. Binici ile son filmi, mesleğe bakışı ve aşk hayatı üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Aslında birçok projede yer aldınız ama herkes sizi ‘Dürüye'nin Güğümleri'ndeki karakterden sonra tanıdı. Hayallerinizi gerçekleştirip ünlü olmak için mi geldiniz bu taşı toprağı altın şehre?
Tabii ki hayır… Yapmak istediklerim vardı, oyunculuk dışında kalıyordu. Ben dans ve müzik eğitimi aldım. Bunu geliştirmek için İstanbul'daydım. Rahmetli Meral Okay ablamın “Hadi gidiyoruz” demesiyle oyunculuk hayatım başladı. Ünlü olma kafası maalesef bende yok. İşimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Ona çok şey borçluyum… Meral Abla benim elimden tuttu, oyunculuk eğitimi aldırdı, güzel insanlarla tanıştırdı. Hayalini kurmadığım mesleği yapıyorum sayesinde.

SAHNE FOBİM VAR

Rol aldığınız dizilerde türkü söylediğinizi biliyoruz.Albüm yapmayı hiç düşünmediniz mi?
Evet… Türkü söylemeyi seviyorum ama sahne fobim var. Hobi olarak kalacak.
Yeni sinema filminiz ‘Babaların Babası'na nasıl dahil oldunuz?
Bir gece Selin Altınel ve İsmail Demirci beni aradılar. Balerin rolünü oynayacak kişiyi bulmakta zorlandıklarını ve dansçılık geçmişim olduğu için beni düşündüklerini söylediler. Proje içime sinince dahil oldum.
Usta oyuncular var filmde, onlarla çalışmak nasıl?
Büyük şans ve gurur! Hepsi ayrı ayrı ansiklopedi… Gidip okulda öğrenemeyeceğim tecrübeler yaşadığım için aşırı mutluyum.
Filmdeki karakterinizi anlatır mısınız?
Ülke olarak çok zor dönemler geçiriyoruz, en azından 1.5 saatlik bir rahatlama olacak. Bir mafya komedisi filmi bu. İzleyenler çok gülecek çünkü biz ara ara gülmekten çekemedik. Zengin bir ailenin balerin kızıyım. İnci, babasının imkanlarını iterek balet sevgilisiyle hayatla mücadele etmekte.

SÜREKLİ TACİZE UĞRUYORUZ

Oynadığınız karakterle aranızda benzerlik var mı?
İnci karakteri, biraz erkek gibi… Benzerlik tarafı dışında aslında Türkiye'de yetişen tüm kadınlara benziyor. Çünkü bu ülkede kadınlar olarak ciddi tacize uğruyoruz. Bu sadece erkekler üzerinden gelen bir taciz de değil üstelik… Kadınlar günlük hayatta pek çok alanda ne yazık ki tacize maruz kalıyor. Belki de bu yüzden, çocuk yaşta kendimizi korumak için bir tarafımız mecburen erkek gibi oluyor. Niye erkek gibiyiz acaba? Bir düşünsenize! Kapalı da giyinsen, açık da giyinsen sana yalnızca ‘et' olarak bakan bir güruh var. Tacizden sokakta yürüyemez hale geldik.

SEVGİLİM BENİM EN İYİ ARKADAŞIM

Şu an hayat nasıl geçiyor?
Çok kötü günlere uyanıp bir şekilde işime gücüme, sevdiklerime sarılarak, sağlıklı, mutlu, şükür ederek geçirmeye çalışıyorum.
Ahmet Kayakesen'le bir buçuk yıldır süren bir birlikteliğiniz var. Aşk nasıl gidiyor?
Çok şükür iyi gidiyor… Birbirimize destek olduğumuz için keyifli bir ilişkimiz var. Evlenmeyi şimdilik düşünmüyoruz. Sevgilim olması dışında o benim en iyi arkadaşım… Onunla sohbete başladığında zaten her şey hakkında bilgi sahibi oluyorsun ve öğreniyorsun.
Meslekte öğrendiğiniz en önemli şey nedir?
Sabır…
Hangi rolü oynamak istemezsiniz?
Özellikle oynamak istemediğim bir rol yok. Ancak elimden geldiğince ailemin ve benim görgü kurallarımın dışına çıkmayı tercih etmem. Oynamak istediğim rolü soracak olursanız, transseksüel birini canlandırmak isterdim.

 

Son güncelleme: 07:53 - 27.04.2016