Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bulaşık makinesine koymamanız gereken eşyalar! 6 Şubat 2018 02:59
1 Bazı eşyalar bu teknoloji harikası araçlarda yıkanmak için uygun değillerdir. İşte bulaşık makinesinde yıkanmaması gereken eşyalar...
2 Bıçaklar: Özellikle dünya para verip aldığınız şef bıçakları aşçılar bıçaklarına gözleri gibi bakarlar ve bulaşık makinesine konulmasına izin vermezler. Bulaşık makinesinin yüksek ısısı ve uzun süren buhar seansı bıçaklara zarar verir keskinliği sürekli azalan bıçaklarınız varsa sebebi bulaşık makinesidir.
3 Ahşaplar Ve Tahta Kaşıklar: Ahşabın emici özelliğinden dolayı bu tür eşyaların bulaşık makinesinde yıkanması zararlı olabilir. Bu eşyalar cila ve kaplama özelliklerine göre, bulaşık makinesinde yıkanmaları sonucunda makinedeki tuz ve deterjanın bir kısmını emip, daha sonra yemek içerisine verebilirler.
4 Yapışmaz Tavalar: Bu tavaların makinede yıkanmaması gerektiği genellikle üretici tarafından belirtilir. Sahip olunan yapışmaz tavanın bulaşık makinesinde yıkanma özelliği olsa bile, yapışmazlık özelliğinin azalmaması için makinede yıkanmaması gerekir.
5 Plastik Eşyalar: Yüksek sıcaklıktan dolayı deforme olabilecekleri için plastikler de bulaşık makinelerinde yıkanmamalıdırlar. Plastik eşyaların makinede yıkanma özelliği varsa da bu eşyalar makinenin sadece üst sepetinde yıkanmalıdırlar.
6 Bakır Eşyalar: Bakır eşyaların bulaşık makinesinde yıkanmaları renk değişimine sebep olabilir.
7 Porselenler: Porselenler bulaşık makinesinde yıkanabilmesine rağmen, porselenlerin üzerinde bulunan sırlar yüksek sıcaklıktan dolayı zarar görebilirler, renkli desenlerin renklerinde solma meydana gelebilir.
8 Etiketli Eşyalar: Üzerinde etiket veya yapıştırıcı bulunan, konserve kavanozu gibi bulaşıklar ise yapıştırıcı içerikleriyle makineye zarar verebilecekleri için bulaşık makinesinde yıkanmamalıdırlar.
9 Kristal: Deterjan ve yüksek sıcaklık kristallerin en büyük düşmanlarındandır. Kristal bulaşıklar makinede yıkandıklarında üzerinde çatlaklar ve çizikler oluşabilir.
10 Sapları Yapıştırılmış Eşyalar: Bu tip eşyaların tutkalları bulaşık makinesinde zarar görür ve saplar yerinden çıkabilir.
11 Alüminyum Kaplar: Bu kaplar makinede yıkandıklarında diğer bulaşıklar üzerinde siyah bir leke oluşmasına sebep olabilirler.