Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bunları biliyor musunuz? 13 Şubat 2017 02:58
1 İnsanlar yutkunurken aynı anda nefes alamazlar. Bunun sebebi gırtlağımızın konumudur.
2 Yetişkinlerin vücudunda bebeklerinkinden daha az sayıda kemik bulunur. İnsan yaşamına 300 kemik ile başlar, ancak büyüdükçe birbirine kaynayan ve birleşen kemikler neticesinde ömrümüzü 206 kemik ile tamamlarız.
3 Elinizi fotoğrafta gösterildiği gibi düz bir zemine koyarsanız yüzük parmağınızı hareket ettiremezsiniz. Avuç içiniz zemine bakacak şekilde elinizi masanın üstüne koyun ve orta parmağınızı avuç içinize doğru bükün, ardından tek tek başparmağınızı, işaret parmağınızı ve serçe parmağınızı kaldırmayı deneyin. İşaret ve serçe parmağınız, onları hareket ettirmenizi sağlayan kendi ektensör kaslarına sahiptir, ancak ortak parmak ile yüzük parmağı tek bir kası paylaşır. Bu sebeple orta parmağınızı avuç içinize hapsederseniz yüzük parmağınızı hareket ettiremezsiniz.
4 İnsanların %15'inde bulunmayan "Palmaris longus" adında bir tendon vardır. Eğer sizde varsa bileğinizi ön kolunuza doğru bükmenize yardımcı olur. başparmağınız ile serçe parmağınızı birleştirerek bileğinizi öne arkaya bükün. Eğer bileğinizde iki tendon görüyorsanız/hissediyorsanız, sizde "Palmaris longus" mevcuttur
5 Ayak başparmağınız parmaktır, ancak başparmağınız parmak değildir. Yani sekiz parmağınız olduğunu söylerseniz kimse sizi yalancılıkla suçlayamaz.
6 Yumurtalıklarınız/testisleriniz böbrekleriniz ile aynı yerde gelişmiştir. Testislerinize tekme yedikten sonra sırtınızın alt kısmında ağrı hissetmenizin sebebi budur. Evde denemenizi önermiyoruz.
7 Dünyanın en kısa uluslararası köprüsü Kanada ile ABD’yi birbirine bağlayan 10 metrelik köprüdür.
8 Kahve kelimesi, Arapça’da “çekirdeğin şarabı” anlamını taşımaktadır.
9 Nintendo, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden 34 sene önce kurulmuştur.
10 Karanlıkta partnerinizin dudağını bulmaya yarayan nöronlara sahipsiniz.
11 Çalışırken çikolata yemek sizin konuyu anlama gücünüzü arttırır.
12 Dünya genelinde fotokopi makinelerinin yüzde 23'ü insanların üzerine oturması ve popolarının görüntüsünü alması yüzünden bozuluyor.
13 Suudi Arabistan, Avusturalya’dan deve ithal etmektedir.
14 Mavi gözlü insanların, kahverengi gözlülere oranla alkole dayanıklılığı daha fazladır.
15 Atom bombası renkli televizyonun icadından 20 sene önce bulunmuştur.