Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Büşra Elif Yelbuz, Oxford Üniversitesi’ne alınan 13 kişiden biri oldu
Büşra Elif Yelbuz, Oxford Üniversitesi’ne alınan 13 kişiden biri oldu
Psikoloji bölümü öğrencisi Büşra Elif Yelbuz, 'merhamet duygusu' üzerine yaptığı akademik araştırması için Oxford Üniversitesi’nde psikolojik araştırma yüksek lisansına kabul edildi. Yelbuz, bu programa dünya genelinde kabul edilen 13 kişiden biri oldu.
Yaşam 14 Şubat 2018 - 15:17

Psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi Büşra Elif Yelbuz, Oxford Üniversitesi'nde psikolojik araştırma yüksek lisansını, dünya genelinde kazanan 13 kişi arasında yer aldı. Yelbuz, 2018 yılı Dünya Üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Oxford Üniversitesi'nde “merhamet” duygusu üzerinde akademik araştırmalar yapacak.

SADECE 13 KİŞİ ALINIYOR

İEÜ Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Dural danışmanlığında hazırladığı çalışmayla, Oxford Üniversitesi'ne yüksek lisans için başvurduğunu aktaran Yelbuz, “Başvurumun ardından mülakat yapıldı. Burada önceki psikolojik araştırma deneyimlerimi aktardım. Aynı zamanda yüksek lisansta çalışmak istediğim konuyu ve bağımsız araştırma yapma motivasyonumu sordular. Programa her yıl dünya genelinden sadece 13 kişi alınıyor. Oxford Üniversitesi'nde eğitim alma hayalimi gerçekleştireceğim için çok mutluyum” dedi.

busra-yelbuz

MUTLU VE MUTSUZ İNSANLAR ARASINDAKİ FARKLARI ARAŞTIRACAK

İnsanları ve davranışları gözlemlemeyi çok sevdiğini, insan beyni hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istediği için psikoloji bölümünü tercih ettiğini vurgulayan Yelbuz, özellikle farklı insanların aynı durumlarda neden çeşitli tepkiler verdiğini araştırmayı amaçladığını belirtti. Yelbuz, şunları söyledi:

“Oxford Üniversitesi en büyük hedefimdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi'ndeki lisans eğitimim boyunca araştırma tekniklerine ilişkin çok detay öğrendim. Doç. Dr. Seda Dural ile çok sayıda çalışma yapma imkânım oldu. Oxford Üniversitesi'nde merhamet duygusu üzerine çalışacağım. Mutsuz ve negatif insanlara göre pozitif ve genel olarak kendisi ile barışık olan insanların neyi farklı yaptığını, nasıl pozitif kaldıklarını ve beyinlerinde ne gibi değişiklikler olduğunu incelemeyi istiyorum.”