Büyük Menderes alarm verdi, tekstil firmaları kampanya başlattı

Evsel ve endüstriyel atıklar nedeniyle Büyük Menderes Nehri’ndeki kirlilik kritik seviyeye ulaştı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı, tekstil firmalarının atık sularının yarattığı kirlilikten rengi kırmızıya dönen Büyük Menderes Nehri’ni korumak için havzada faaliyet gösteren tekstil firmaları ile “Temiz Üretim” kampanyası başlattı.

Büyük Menderes alarm verdi, tekstil firmaları kampanya başlattı

Batı Anadolu'nun en uzun nehri olan 584 kilometrelik Büyük Menderes Nehri'nin verimli tarım alanları, 1980'lerde tekstilde yaşanan büyüme ile sanayileşmeye başladı. Afyon'da doğan, Uşak, Denizli ve Aydın'dan geçerek Ege Denizi'ne ulaşan Büyük Menderes Nehri bugün sanayileşme nedeniyle yoğun bir kirlilik yaşıyor. Türkiye'deki incir üretiminin yüzde 65'inin, kestane üretiminin yüzde 31'inin, zeytin üretiminin yüzde 20'sinin, deri üretiminin yüzde 40'ının, pamuk üretiminin yüzde 13'ünün gerçekleştiği Büyük Menderes Havzası'nın verimli toprakları bu kirli sularla besleniyor. Uluslararası öneme sahip 3 sulak olan Bafa Gölü, Büyük Menderes Deltası, Işıklı Gölü ile 5 milli parkı da barındıran Büyük Menderes Havzası'nı korumak için harekete geçen Doğal Hayatı Koruma Vakfı ( WWF) Türkiye, 3 yıl boyunca nehrin doğduğu noktadan denize döküldüğü yere karar 42 noktada ölçümler yaptı. 42 noktadan 19'unda su kalitesi fizikokimyasal bakımından orta ve düşük düzeyde çıktı. Bunun üzerine kirliliğin “kritik” seviyeye ulaştığı Büyük Menderes havzasında temiz üretim yatırımı yapmak için WWF-Türkiye ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından “Tekstil Sektöründe Temiz Üretim'in Yaygınlaşması” hareketi başlatıldı.

TEKSTİL SEKTÖRÜ SU SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA

geka-muhabir

“Temiz Üretim” kampanyasının tanıtımı dün Denizli'de gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan üst düzey yetkililer, Denizli Valisi Hasan Karahan ve küresel tekstil markaları Boyner Grup, H&M ve Inditex markalarından temsilciler de katılarak destek verdi. Toplantıda konuşan GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, “Büyük Menderes Havzası'nın 3.5 milyar dolarlık sanayi ihracatının yaklaşık yüzde 50'si tekstilden sağlanmaktadır. Türkiye'nin en büyük 500 firmasından 10'u havza sanayinin merkezi olan Denizli'de bulunmaktadır. Havza ihracatının yüzde 80'ini sağlayan Denizli, Türkiye'de ihracat sıralamasında 8. sırada. Ancak diğer sektörlerde olduğu gibi tekstil sektörü de su sorunları ile karşı karşıya. Tekstil sektörü, boyama ve apre işlemlerinde yüksek miktarda su kullanımı nedeniyle özellikle hassas konumda” dedi.

10 MİLYON AVROLUK TASARRUF

asli-pasinli-muhabir

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli de “Toplam 12 milyon avroya varacak yatırımla yıllık, yüzde 20'ye varan su, enerji ve kimyasal tasarrufu sağlamak mümkün; bunun maddi karşılığı ise 10 milyon avro. Yapılacak yatırımların 1-3 yıl gibi bir sürede geri kazanılması öngörülüyor” dedi. Pasinli, proje kapsamında Denizli'de boyahanesi bulunan 50 firma ile görüştüklerini, şimdilik 7 firmanın kampanyaya dahil olduğunu ifade ederek bir yıl içinde 50 firmadan da taahhüt alıp temiz üretim için yatırım aşamasına geçmeyi planladıklarını kaydetti.

VALİ:KÖTÜ BİR SINAV VERDİK

buyuk-menderes-muhabir-4

Denizli Valisi Hasan Karahan da Büyük Menderes Nehri'nin Ege'nin can damarı olduğunu belirterek “Ege'nin can damarını gözümüz gibi korumalıydık ama bugüne kadar kötü bir sınav verdik. Hepimiz bu işin tarafıyız. Ortada gizlenemeyecek bir ayıp bir günah var. ‘Şartların icabı' diye savunmaya geçemeyiz, o şartları da biz yaratıyoruz. Bu projeye 7 marka katılıyor, daha da artmasını umuyoruz” dedi.

buyuk-menderes-muhabir-3 buyuk-menderes-muhabir-2