Çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtileri neler?

Uzmanlar, ev temizliğinde kullanılan çamaşır suyu, tuz ruhu, açıcı, ağartıcı gibi kimyasalların sağlığı tehdit ettiği konusunda sık sık uyarılar yapıyor. Temizlik ürünlerinin zehirli etkisinden korunmak için neler yapılmalı, zehirlenme durumunda hangi belirtiler ortaya çıkar ve nasıl bir müdahale yapmak gerekir? Dr. Koray Akay, çocukların sağlığını da tehdit eden bu kimyasallarla ilgili hayati bilgiler paylaştı.

Çamaşır suyu zehirlenmesinin belirtileri neler?

Temizlik yaparken sağlığınızdan olmayın! Çamaşır suyu, tuz ruhu, açıcı, ağartıcı gibi kimyasallar, temizlikte etkili ama bir o kadar da sağlığı tehdit edici bir konumda. Hemen her evde kullanılan bu ürünler, eğer karıştırılarak kullanılırsa yetişkin ya da çocuk fark etmeden ciddi sonuçlar doğurabilir.

ÇOCUKLAR DA ZEHİRLENİYOR

Ülkemizde ev kimyasalları ile zehirlenme nedeni olarak ilk sıralarda çamaşır suyu, yakıcı maddeler ve deterjanlar yer alıyor. Bu zehirlenmelerin büyük çoğunluğu ürünlerin yanlış kullanımı sonucunda ya da küçük çocuklarda kaza ile oluşuyor.

Dr. Koray Akay, çocukların da bu kimyasallar nedeniyle zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Dr. Koray Akay, çocukların da bu kimyasallar nedeniyle zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, evde kullanılan kimyasallar sonucu yaşanabilecek zehirlenme anında ne yapmalı ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı konusunda uyarılar yaptı:

“BU ÜRÜNLERİ KARIŞTIRARAK KULLANMAYIN!”

Çamaşır suyu ya da benzeri kimyasal zehirlenmeleri, genelde başka kimyasallar ile karıştırıldığında meydana gelir. Örneğin, sıkça yapılan hatalardan biri, banyo veya lavabo gibi kapalı bir alanı temizlerken önce çamaşır suyu sonra su dökmeden üzerine tuz ruhu dökülmesidir. Kişinin bu kimyasal karışımını güçlü bir şekilde soluması zehirlenmesine sebep olabilir. Dolayısıyla çamaşır suyu asla diğer kimyasal maddelerle karıştırılmamalıdır.

Özellikle tuz ruhu ve çamaşır suyunu karıştırarak kullanmayın!

Özellikle tuz ruhu ve çamaşır suyunu karıştırarak kullanmayın!

ÇAMAŞIR SUYU KULLANDIKTAN SONRA NE YAPMALI?

Özellikle tuz ruhu gibi çamaşır suyuyla tepkimeye giren kimyasal maddeler ciddi zararlar verebilir. Birden çok kimyasal temizleyici kullanmak istiyorsanız, her ikisi arasında zaman bırakın ve diğerini kullanmadan evvel muhakkak bol su ile temizleyin.

ZEHİRLENME ANINDA HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLÜR VE HANGİ DURUMLAR ACİL MÜDAHALE GEREKTİRİR?

Zehirlenme belirtileri maddenin alınma yoluna, maddenin kimyasal yapısına, maruz kalınan süreye göre değişir. Çamaşır suyu ya da benzeri bir kimyasal zehirlenmesi kendisini hemen belli eder. Gözde yanmalar, ciltte kaşınmalar ve kızarıklıklar, kusma, bulantı, ishal, göğüste oluşan ağırlık hissi, solunum sıkıntısı, baş dönmesi gibi belirtiler oluşur.

Bulantı ve kusma, zehirlenmelerin önemli belirtileri arasındadır.

Bulantı ve kusma, zehirlenmelerin önemli belirtileri arasındadır.

Böyle bir durumda ilk yapılması gereken kişiyi ortamdan uzaklaştırmak ve temiz hava alabileceği bir ortama götürmeliyiz. Kimyasal maddenin yapısına göre kusturmak bazen zarar verebilir bu nedenle kazazede kusturulmaya çalışılmamalıdır. Acil tıbbi yardım gelene kadar veya sağlık merkezine ulaşana kadar bol su verilmelidir.

Korkunç haber! Temizlik yaparken bu hale geldi İlginizi Çekebilir Korkunç haber! Temizlik yaparken bu hale geldi Ev temizliği kaç kalori yaktırıyor? İlginizi Çekebilir Ev temizliği kaç kalori yaktırıyor?