Çanakkale’de 150 bini aşkın ağaç termik santral için kesilecek

Çanakkale – Kirazlı Köyü yakınlarında Kanadalı Alamos Gold şirketinin taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından işletilecek olan altın-gümüş madeninin faaliyetleri için 150 bini aşkın ağaç kesilecek. Çevreciler tepkili.

Çanakkale’de 150 bini aşkın ağaç termik santral için kesilecek

Çanakkale Olay’ın haberine göre, Kirazlı köyü yakınlarında Kanadalı Alamos Gold şirketinin taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından işletilecek olan altın-gümüş işletmesi için bölgede ağaç kesimlerine başladı. İda Dayanışma Derneği üyeleri dün Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelerek söz konusu çalışmalara tepki gösterdiler. CHP'li İl Genel Meclis üyesi ve İda Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hicri Nalbant, ormanları koruması amacı ile kurulan Orman Bölge Müdürlüğü'nün görevini yerine getirmediğini etti. Nalbant; Anayasanın 169'uncu maddesini hatırlatarak, ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyete ve eyleme müsaade edilemeyeceğini, ormanların korunma altında olduğunu belirterek, “Orman Genel Müdürlüğü 1839 yılından başlayarak ormanların korunması, geliştirilmesi ve topluma çok yönlü ve sürdürülebilir faydalar sunacak şekilde işletilmesi görevlerini yakın zamana kadar yerine getirmiştir. Ancak son dönemde verdiği çelişkili kararlarla ve uygulamalarla ormanların korunmasını sağlayamayacağı anlaşılmıştır. ‘Ormanların altında kömür yoksa bu bölgelere termik santral kurmakta kamu yararı yoktur' diye genelge yayınlayan genel müdürlük bir süre sonra siyasi baskı ile genelgesini geri çekmiş ormanlık alanlara ithal kömürle çalışan termik santrallar kurulmasının yolunu açmıştır” dedi.

‘TERMİK SANTRAL ÇALIŞMALARININ ÖNÜ AÇILACAK’ 

Yüzde 54’ü ormanlarla kaplı Çanakkale'de 20 bin Wt'a varan termik santral kurma çalışmalarının bu şekilde önünün açıldığını ifade eden Nalbant, “Kurularak çalışmaya başlayan santrallerin baca gazlarından oluşan asit yağmurları, başta orman alanlarında olmak üzere tarım alanlarında, meralarda, su kaynaklarında geri dönüşü olmayan zararlar oluşturmaya başlamıştır. Ormanlara yapılan tehdit termik santrallerle sınırlı kalmamış, her geçen gün yenileri eklenen metalik madenciliğinde önü açılmış, Kazdağları ‘ruhsat ruhsat çoğunluğu yabancı şirketlere teslim edilmiştir'. Metalik madencilikte (vahşi madencilikte) en önemli girdi sudur.1 ton cevheri işlemek için 4 ton suya ihtiyaç vardır. Başlangıçta suyu olmayan Lapseki Şahinli-Kocabaşlar işletmesi için Çanakkale Valiliği, Gayri Sıhhi Mühessese Ruhsatı (GSMR) vermiştir” ifadelerini kullandı.

‘9 ARALIK’TA CUMHURİYET MEYDANI’NDAYIZ’ 

Açıklamasının sonunda 9 Aralık Cumartesi günü saat 14'te Cumhuriyet Meydanı'nda kesilen ağaçlara karşı geniş katılımlı bir miting yapılacağı belirtilerek, Çanakkalelilere çağrı yapıldı.