Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Canan Karatay canlı yayında tereyağlı çay içti
Canan Karatay canlı yayında tereyağlı çay içti
Zahide Yetiş’le adlı programa katılan Prof. Dr. Canan Karatay, canlı yayında neden çayı tereyağı ile içmek gerektiğini anlattı
Yaşam 10 Mayıs 2016 - 09:04

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı “çaya şeker yerine tereyağı atın” ifadesiyle dikkatleri üzerine çeken Karatay, canlı yayında bu formülü denedi. Zahide Yetiş’le programına konu olan Karatay, şekerin vücuda verdiği zararlarından bahsederken tereyağlı çayın daha lezzetli olacağını belirtti.

Çaya tereyağı koymanın çok eski bir uygulama olduğunu belirten Karatay, “Orta Asya'da, Moğolistan'da eskiden şeker yokken tereyağlı çay içilirdi. Ben illa tereyağlı çay için demedim. Şeker yerine tereyağı daha faydalı. Çayı ve kahveyi şekersiz için. Bizi şişmanlatan da hastalandıran da şekerdir” dedi.

EV YAPIMI DONDURMA TARİFİ VERDİ

Yazın gelmesi ile birlikte paket dondurmalara rağbetin de arttığını ve bu dondurmaların içeriğinin hem şeker hem de koruyucu maddeler bakımından zararlı olduğunu uzmanlar sık sık hatırlatıyor. Karatay bu nedenle evde yapılan dondurmaların daha yararlı olduğunu belirterek bir tarif verdi. Kitabında yer verdiği hurmalı dondurma tarifini paylaşan Karatay, 5 su bardağı gerçek inek sütü, 5 tatlı kaşığı saf salep ve 9 adet hurma ile yapılan bu dondurmanın çok faydalı olduğunu söyledi.