Cansel isyanı!

Kayseri Kadın Dayanışma Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, öğretmeninin tecavüzüne uğradığı iddiasıyla intihar eden lise öğrencisi Cansel Bus

Cansel isyanı!

Kayseri Kadın Dayanışma Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, öğretmeninin tecavüzüne uğradığı iddiasıyla intihar eden lise öğrencisi Cansel Buse K. için eylem yaptı.

CAN GÜVENLiĞiMiZ YOK

Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık, ‘Cansel Buse vicdanımızdır' ve ‘Cansel'in katili hesap verecek' sloganları attı. Sokakların, işyerlerinin ve okulların genç kızlar için güvenli alan olmaktan çıktığını belirten Kayseri Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, cezaların caydırıcı olmasını beklediklerini ve can güvenliklerinin kalmadığını söylediler.

Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feride Daşkın, “Artık sabrımız kalmadı. Kadınlar artık susmayacak” diye konuştu.

iNTiHAR DEĞiL CiNAYET

Kadın Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Feride Daşkın, “Kadına karşı işlenen suçların yaşanmadığı bir gün geçiremez olduk. Artık okullar bile güvenli alanlar olmaktan çıktı. Cansel'in intiharının sebebinin, öğretmeni tarafından uğramış olduğu cinsel istismar olduğu ve şikayetine rağmen işlem yapılmadığı söyleniyor. Bu bir intihar değil cinayettir” diye konuştu.

TGB İl Başkan Yardımcısı Ela Özsoy, “Kadını obje olarak gören çürümüş zihniyetten hesap soracağız” diyerek tepkilerini dile getirdi.

ÇOCUKLARIMIZI KiME EMANET EDECEĞiZ?

Kayseri'de 29 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, öğretmeninin cinsel istismarı sonucu intihar eden 12. sınıf öğrencisi Cansel B.K. için bir araya geldi. Kadınlar, çocukların ikinci evi olan okulda öğrencilerin öğretmenlere emanet edildiğini belirterek, bütün öğretmenlerin çocuklara sahip çıkarak kollamalarını istedi.

ÖĞRETMEN TACiZLE MÜCADELE KONUSUNDA SERTiFiKA ALMIŞ

İlişkiye girdiği öğrencisi Cansel'in intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan Bayram Ö.'nün evli ve 2 çocuk babası olduğu ortaya çıktı. Öğretmenin ayrıca tacizle mücadele konusunda Sabancı Üniversitesi'nin düzenlendiği Mor Sertifika Programı kapsamında cinsel şiddet, cinsel taciz vakaları gibi konularda eğitim gördüğü ve sertifika aldığı ortaya çıktı.