Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cennet gibi mekanlara imza atmaya var mısınız?
Cennet gibi mekanlara imza atmaya var mısınız?
Güneş güzel yüzünü göstermeye başladığından beri açık havada zaman geçirmek için can atıyoruz.
Yaşam 29 Nisan 2016 - 01:07

Birgan BiLEKE

Rengarenk çiçekler, yemyeşil çimler, gün boyu oturmaktan keyif alacağınız mobilyalar ve tüm bu güzelliklere eşlik eden eğlenceli aksesuarlar bir araya gelince ortaya, büyük keyif aldığınız ve ayrılmak istemeyeceğiniz bir bahçe çıkıyor.

Güneş güzel yüzünü göstermeye başladığından beri açık havada zaman geçirmek için can atıyoruz. Fakat sürekli bir yerlere yetişmeye çalıştığımızdan evimizden pek de uzaklaşmak istemiyoruz. İşte tam bu noktada devreye oturduğumuz apartmanın ya da evimizin bahçesi giriyor. Siz de minik dokunuşlarla çok keyifli bir bahçeye imza atabilirsiniz…

Bütçe önemli ama…

Bahçe düzenlemesi, bu konu için ayırdığınız bütçeyle ilgili olarak çok geniş alternatifler sunan bir alan. Hayal gücünüz ne kadar genişse, o kadar dikkat çekici bir bahçeye imza atabilirsiniz. Bütçeniz geniş fakat ne istediğinizi tam olarak bilmiyorsanız, o zaman uzmanlardan destek alabilirsiniz. Bahçe düzenlemesinin en büyük avantajlarından biri, bahçenizde yapmayı düşündüğünüz uygulamayla ilgili sunulan geniş ürün yelpazesi. Örneğin bahçenizi çimle döşemek istediğiniz an, farklı kalitelerde ürün bulmanız mümkün.

Çim seçerken

Açık havada bahçe keyfi dendiğinde ilk akla gelen yemyeşil çimler olur. Doğanın keyfini çıkartmanın en güzel yolu yemyeşil mekanlarda vakit geçirmektir. Fakat konu bahçe düzenlemesi olduğunda yemyeşil çimlere sahip olmak için iki temel yöntem vardır:

1- Toprağa gereken düzenlemeyi yaptıktan sonra çim tohumu ekmek ve sabırla toprağa bakım yaparak beklemek.
2- Suni çim satın alıp bahçeye koymak.

Fakat her alanda olduğu gibi konu çim de olsa, emek verilen her şey çok daha değerli oluyor. Bu nedenle çim tohumu ekerek bahçenizde alın teriniz olsun isterseniz dikkat etmeniz gereken birkaç küçük nokta var. Toprağı bir hafta önceden hazırlamak, yağışlı havalarda tohum ekmemek gibi.

Suni yeşil halı

Çim tohumu satın alırken bahçede yapılacak faaliyetleri düşünerek bir tohum seçimi yapmalısınız. Örneğin bol bol futbol maçı yapmayı düşündüğünüz bir bahçe için çiminizin çok daha sağlıklı olması gerek. Yok eğer “Suni çim halılarla da istediğimiz ortamı yaratabiliriz” diyenlerdenseniz, çim satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar:
Uzun süre rengini korumalı.
Bakım için çok çaba sarf etmek gerekmemeli.
Alerjisi olan kişileri rahatsız etmeyecek malzemeden üretilmeli.
Kuruyken toz tutmayan türler tercih edilmeli.
Islanan çim halı üzerinde bakteri birikmemesi, kötü koku yaymaması ve her zaman canlı renklere sahip olması için antibakteriyel olmalıdır.

Mobilya seçerken dikkat

Bahçe mobilyası satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler var…

Doğru yöntemlerle kurutulan ve işlenen teak ağacı, en kaliteli bahçe mobilya hammaddesidir.
Esnek, gerilmeye dayanıklı sentetik mobilyaları temizlerken, su ve yumuşak bir fırçayla silerek temizleyebilirsiniz.
Alüminyum, her türlü hava koşuluna karşı en dayanıklı malzemelerdendir. Okside olmadığı ve leke tutmadığı için uzun yıllar kullanılabilir.

Bahçenize şık bir dokunuş

Çiçekseverlerin yıllardır saksı bulamadığı zaman yoğurt kaplarından yararlandığını biliriz. Bu noktadan yola çıkan Pınar yoğurt, balkonunuza ya da bahçenize şıklık kazandırmak için renkli bir projeye imza atıyor. Eğlenceli saksılara dönüşebilecek yeni yoğurt ambalajlarıyla fark yaratan marka, Instagram'da #ÇiçeğiminYeniEvi başlığıyla saksı ve çiçek resimleri paylaşanlar arasında seçilecek bir kişiye, bir yıllık bedava yoğurt ödülü verecek.

Açık havada güvenli keyif

Özel topraklama sistemi ve IP54 özelliğiyle suya ve toza karşı koruma sağlayan Pacisif adlı yeni ürünüyle Viko, bir kez daha dikkatleri üzerine çekiyor. Saydığımız özellikleriyle havuz kenarlarında, teras ve bahçelerde güvenle kullanılabilen Pacific, modüler tasarımı ve değişen kapağı sayesinde kullanıldığı her alanda fark yaratıyor.

Tek tuşla jaluzi konforu

Ev ve işyerlerinde konfor sağlayan pek çok üründe imzası olan Somfy, bu kez de güneş sensörleriyle otomatik olarak kontrol edilebilen dış cephe jaluzileriyle fark yaratıyor. Sıcak yaz günlerinin yaklaştığı şu günlerde, evinizi serin tutmak, eşyalarınızı ve bitkilerinizi güneş ışınlarından korumak, davetsiz misafirlere karşı zaman ayarıyla evinizde biri varmış izlenimi vermek anlamında fark yaratan kumandalı jaluziler, bu yaza damga vuracak.