Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cezaevlerinde kitap seferberliği başladı
Cezaevlerinde kitap seferberliği başladı
Gazetemiz yazarı Emin Çölaşan’ın “Cezaevlerine kitap okuma özgürlüğü sağlayalım. Oradaki insanların dış dünyaya açılmalarına katkı verelim” çağrısı, Adalet Bakanlığı tarafından kabul gördü.
Deniz AYHAN
Yaşam 3 Kasım 2019 - 06:00

16 MİLYON KİTABA ERİŞİM

Bakan Abdulhamit Gül'ün girişimi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı kütüphanelerde bulunan 16 milyon kitabın, ödünç olarak cezaevlerine gönderilmesi kararlaştırıldı. Cezaevlerine belli günlerde kabul edilen kitaplar için de esneklik sağlanması kararlaştırıldı. Artık dini bayramlar, yılbaşı ve mahkumun doğum günü dışında gönderilen kitaplar da kabul edilecek. TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda milletvekillerine bilgi veren Ceza Tevkifevleri, Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol, yeni uygulamayı şöyle anlattı.

Abdulhamit Gül

“Cezaevlerinde toplam 1 milyon kitap var. Geçen yıl bu kitaplardan yararlanma sayısı 1 milyon 200 bin oldu. Yeni uygulama ile hükümlü ve tutuklular, halk kütüphanelerinden de yararlanacak. Kültür Bakanlığı'na bağlı kütüphaneler, hükümlü ve tutukluların ücretsiz erişimine açılacak ve kitap sayısı 16 milyona ulaşacak. Koğuşlarda halk kütüphanesinin kitap listesi olacak. 15 günde bir görevliler talepleri toplayıp kitabı temin edecek.”

Son güncelleme: 01:37 - 03.11.2019