Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cildiniz zarif bir çiçek
Cildiniz zarif bir çiçek
Konu cilt olunca, tükettiğiniz besinlerden kullandığınız kozmetik ürünlere pek çok alanda dikkatli olmanız gerekiyor.
Yaşam 5 Nisan 2016 - 06:11

Zarif bir çiçeği büyütür gibi baktığınızda ise cilt yıllara meydan okuyor…

Birgan BİLEKE

Yağlı besinler tüketmek nasıl vücut sağlığı için sakıncalıysa, ultraviyole ışınlara karşı koruyucu bir ürün kullanmadan güneşe çıkmak da bir o kadar tehlikeli. Bu ve benzeri faktörleri dikkate alarak bakım yapmak, porselen bir cilde sahip olmanızın yanı sıra, yaşınız büyüse de cildinizin daima genç kalmasını sağlayabilir. İşte işinize yarayabilecek ipuçları…

1- Cilt ne kadar nemli olursa o kadar geç yaşlanır. Bu nedenle günde en az iki litre su içmek vücut sağlığınızın yanı sıra cildiniz için de avantaj sağlar.

2- Güneşin ultraviyole ışınları ciltte yaşlanmaya neden olduğundan sadece yaz değil güneşli bahar günlerinde bile mutlaka güneş korumalı nemlendirici kremler sürülmelidir.

3- Hiç makyaj yapmamışsanız bile, gün boyu havanın kiri, tozu yüzünüzde birikir. Yatmadan önce yüzünüzü düzenli olarak cilt tipinize uygun bir ürünle temizlemek, sabah kalktığınızda pırıl pırıl bir cilde sahip olmanızı sağlar.

4- Antioksidan bakımından zengin içeriğe sahip besinler tüketmek cildi gençleştirir. A vitamini bakımından zengin havuç, E vitamini içeren badem sıkı bir cilt için gereken elastin liflerini güçlendirerek serbest radikallere karşı koruma sağlar, C vitamini yönünden zengin turunçgilleri tüketmek ciltte kırışıklık oluşumunu azaltır.

5- Güvenilir olduğuna emin olmadığınız yerlerde cilt bakımı yaptırmaktan uzak durun. Aksi takdirde cildinizde leke ve akne oluşabilir.

6- Haftada üç kereden fazla peeling yapmak, ciltte doğal olarak bulunan koruyucu yağ tabakasına zarar verir.

7- İçeriğinde hindistancevizi yağı yağı bulunan ürünler siyah nokta oluşmasına neden olur.

8- Cildinizdeki lekelerden kurtulmak için yüzünüze sirke sürmek, içeriğindeki asit açısından zarar verebilir. Lekeden çok daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilirsiniz.

9- Hassas ve alerjik cilt tipine sahip olanlar parfüm içeren ürünleri kullanırken dikkatli olmalılar. Çünkü bazı parfümler içeriği nedeniyle alerjinizi harekete geçirebilir.

10- Stres cildin en büyük düşmanları arasında yer alıyor. Stresi azaltan önemli faktörlerden biri olan düzenli spor, cilt sağlığı açısından da büyük avantaj sağlıyor.

Etiketler