Cildinizi soğuktan koruyun

Dr. Eylem Acar, cildinizi soğuktan koruyacak öneriler sundu

Cildinizi soğuktan koruyun

Her mevsim cilt bakımına özen göstermek şüphesiz çok önemli. Ancak kış aylarında cilt ekstra bir bakım istiyor. Soğuk ve rüzgarlı hava cildin kurumasına yol açarken, kırışıklıklara davetiye çıkartıyor

Kış aylarında kapalı mekânlardaki kirli hava da cildin gözeneklerini kapatarak, nefes almasını engelliyor. Kuru hava, klimalar ve kaloriferle ısınan kapalı ortamlar, kalın, yünlü, sentetik giysiler ve cilt temizliğinin yaz aylarından daha seyrek yapılması nedeniyle de cilt, mat bir görünüm kazanıyor ve olumsuz dış etkenlere karşı mücadele edemiyor. Dolayısıyla yaşlanma etkileri artıyor… Dr. Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr Eylem Acar, kış aylarında cilt bakımı konusunda önemli bilgiler
verip, şu tavsiyelerde bulundu:

İki önemli kural: Hijyen ve Nem

Her zaman olduğu gibi kış aylarında da cilt bakımında temel kural cildin iyi temizlenmesi ve nemlendirilmesidir. Mutlaka herkes cilt yapısına uygun nemlendirici kullanmaya özen göstermeli. Kışın özellikle cildimiz daha çok kuruduğu için nemlendirici ihtiyacı daha da önem kazanacaktır. Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiriciler (gliserin, vazelin, üre, laktik asit, hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulanmalı ve kuruluğa engel olunacak şekilde nemlendiriciler daha sık sürülmelidir.

Egzama tetiklenebilir

Düşük nem ve ısı kaynakları egzamalarda şiddetlenme ve  kaşıntıda artış yapabiir. Bu durum özellikle ısı değişikliklerinde, sıcak su ile yapılan banyolarda ve akşam giysilerin çıkarılması ile şiddetlenir. Bu hastaların çevre şartlarının değiştirilmesi şarttır. Yıkanma alışkanlıkları gözden geçirilip, alkali sabun ve şampuanların sık kullanımı önlenirken her banyo sonrası yağlı, diğer günler su bazlı nemlendiricilerin kullanımı, shower oil kullanımı önerilir. Kış aylarında  soğuk havanın etkisiyle seboreik dermatit, saçlarda kepeklenme gibi şikayetler artabilir. Böyle bir durumda yine cilt doktorundan profesyonel destek almanız gerekir.

Kışın da güneş koruyucu kullanın

Güneşten korunmak her daim olduğu gibi kış mevsimde de önemli. Maalesef kışın da güneş ışınlarının olumsuz etkilerine maruz kalıyoruz. Özellikle kardan yansıyan ışıklar cildimizde hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kış mevsiminde dışarı çıkmadan yarım saat öncesinde güneş koruyucumuzu sürmek cildimiz için çok faydalı olacaktır.

Bakım için tam zamanı

Kış mevsiminin, cildimiz için avantajlı yönleri de var tabii… Örneğin yazın yapamadığımız birçok profesyonel bakımı kış mevsiminde cilt doktorunuz daha güvenli ve sorunsuz bir şekilde uygulayacaktır. Bunlardan en önemlileri kimyasal peeling uygulamaları. Çok gelişmiş peeling sistemleri ile leke, akne tedavisi, akne izleri, kırışıklıkların açılması-antiaging uygulamarı çok başarılı bir şekilde yapılmakta. Yine lazer ile cilt gençleştirme, leke tedavisi vb. uygulamar kış mevsimi için son derece uygun uygulamalar. Bu tür sorunların giderilmesi için de kış mevsimi cilt bakımında önem arz etmekte.

Cildinizi içten de besleyin

SOĞUK algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar cildimizi de olumsuz etkileyebilir. Kışın beslenmemize de özen göstermek hem bağışıklık sistemimizi güçlü kılar hem de cildimizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Beslenme alışkanlığımızın balık, sebze ve su ağırlıklı olmalıdır. Günde en az 1.5 litre su içilmeli. Bunun yanı sıra E ve C vitaminli meyve ve sebze suları içilebilir. A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum alımına dikkat edilmeli. Cildin dış etkenlere karşı savunma gücünü artıran balığı yemeye özen gösterin. Posalı yiyeceklerle (soya, fasulye gibi) cildinizin yaşlanmasını durdurun. Soya, içeriğindeki doğal östrojen sayesinde cildin her dem genç kalmasını sağlıyor. Omega  içeren ceviz, fındık, badem ve ay çekirdeği cildi nemlendirip besliyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Konserve yiyecek ve şarküteri ürünlerinden uzak durun. Sigara içmeyin.

 

 

 

 

Loading...