Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cilt lekelerine lazerli çözüm
Cilt lekelerine lazerli çözüm
Cilt lekesi denince akla ilk gelen problemlerden biri melazmadır. Hamilelik maskesi adıyla da bilinen bu sorun lazer teknolojileriyle acısız, güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir...
Yaşam 21 Nisan 2018 - 16:05

Cilt lekesi denince akla ilk gelen problemlerden biri melazmadır. Hamilelik maskesi adıyla da bilinen bu sorun lazer teknolojileriyle acısız, güvenli, hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir…

6

Sebepleri nelerdir?

Hafif esmere dönük cilt tiplerinde ve özellikle de kadınlarda ortaya çıkan bu lekeler genellikle güneşe en fazla açık olan alanlarda görülür. Sınırları belirgin, simetriktirler. Lekelerin nedeni olan melanin fazlalığı derinin üst (epidermis) veya daha alt (dermis) katmanlarında karışık olarak bulunabilir. Yüzün orta bölgesi, yanak ve yüz ovali en çok etkilenen alanlardır.  Yapılan çeşitli araştırmalara göre genetik faktörler, güneş ışığı, yaş, cinsiyet, hormonlar, hamilelik, tiroid fonksiyon bozukluğu, uygun olmayan kozmetiklerin kullanımı ve bazı ilaçlar da melazma oluşumunda rol oynamaktadır. Bazı hastalarda ayırıcı bir özellik olarak yüzeye yaklaşan damarlar ve hafif bir kızartı da göze çarpabilir.

Kremler etkili mi?

Melazma gibi bir sorunu alt etmenin ilk yolu deriye haricen uygulanacak ürünlerdir. Bu ürünleri deri tipine göre belli bir dozda, kısa süreyle uygulamak ve geniş spektrumlu ürünlerle UV ışınlarına karşı korunarak ilerlemek gerekir. Bu uygulamalardan bir adım sonrası yüzeysel veya orta derinliklere inebilen peeling ürünleriyle melanin fazlalığını ortadan kaldırmaktır.

11

Lazer tedavisi ne zaman uygulanmalı?

IPL olarak bilinen Yoğun Atımlı Işık teknolojisi, pigment birikiminin derinin üst katmanında olması halinde iyi sonuç verir. Ayrıca damarların deri yüzeyine yaklaştığı kızarık bir deri yapısı da IPL yardımıyla dikkatli biçimde tedavi edilebilir. Ancak melanin birikimi derinin alt katmanlarındaysa o zaman diğer yöntemlere başvurmak gerekecektir. Düşük akımlı Q-Switch Nd YagLaser olarak bilinen teknoloji ise daha uzun dalga boyuna sahip ve derideki daha alt katmanlara inebilen bir lazer teknolojidir. Hızlı ve etkili sonuçlar sağlar. Fraksiyonelnon-ablatif Er-Glass lazer teknolojisi ise tüm deri tiplerindeki melazmanın giderilmesi için önerilen teknolojilerden biridir. Lekenin tekrar ortaya çıkma riskini de azaltır.

10

Nasıl sonuç alınır?

Melazma aynı anda birçok farklı nedene bağlı olabileceği, farklı görünümlerde ortaya çıkabileceği ve sürekli kendini tekrarlayabileceği için giderilmesi çok kolay olmayabilir. En iyi sonucu alabilmek için farklı yöntemleri bir arada kullanmak gerekebilir. Bu arada sorunu gidermek için kullanılan yöntemler bir yandan da derinin kendi kendine korunma mekanizmasını tetikleyebilir. Bu da melazmayı başa çıkılması kolay olmayan sorunlar arasına sokar. Tüm bunların üzerine çeşitli uygulamalar sonunda ulaşılan lekesiz derinin yıl boyunca güneşten etkin biçimde korunması gerekir.

Son güncelleme: 16:59 - 21.04.2018