Cilt lekelerine yeni bir çözüm

Cilt lekelerinin en önemli nedeni güneştir. Hormon değişimleri, bazı ilaçlar ve yaşlanma da bu sorunu tetikleyen etkenlerdir. Lekelerden kurtulmanın yeni ve en etkili yolu ise Thulium lazer yöntemidir...

Cilt lekelerine yeni bir çözüm

Dr. Eylem ACAR

Thulium lazer nasıl bir yöntemdir?

Thulium lazer; ısı ve ışık enerjisiyle cilt altındaki dokulara etki edip, lekeli alanları iyileştirebilme amacıyla cilt altı dokularda kasıtlı berelenmeler oluşturur. Normalde lekelerin olduğu bölgeye gelerek lekeleri iyileştirme faaliyeti göstermeyen onarıcı hücrelerin problemli alana çekilerek tedaviyi sağlaması amaçlanmaktadır.

shutterstock_152211167

Diğer lazer sistemlerinden farkı nedir?

Bu sistem; cilde karşı çok daha hassas ama sonuçları çok daha etkili kılınmak üzere üretilmiş bir teknoloji olarak ön plana çıkmaktadır. Medikal estetik alanında dikkat çeken bir yaklaşım ise, vücutta yaratılması istenen iyilik halinin dışarıdan mümkün olduğunca az müdahale ile vücut tarafından oluşturulmasıdır. Yani cildin kendini yenileme mekanizmasından faydalanılır.

İşlem ne kadar sürer?

İlk aşamada uygulamanın yapılacağı alan temizlenmekte ve hijyenik açıdan uygulamaya hazır hale getirilmektedir. Cilt üzerine sürülen ve lokal anestezi etkisi sağlayan medikal kremler aracılığıyla kişinin işlem sürecinde duyabileceği ağrı ve sızı hissinin önlenmesi sağlanmaktadır. Lokal anestezi etkisinin ortalama 20 dakika içerisinde aktif hale gelmesinden sonra işleme başlanmaktadır. Kişinin yapısal özelliklerine, tedavinin uygulanacağı alana, lekelerin niteliklerine ve derinlik derecelerine göre uygun dalga boyu, atım ve sıklık gibi teknik detaylar lazer cihazı üzerinden seçilmektedir. 30-45 dakika içerisinde tamamlanan işlem sonrasında hasta sosyal hayatına hiçbir sorun yaşamadan devam edebilmektedir. Ortaya çıkabilecek hafif kızarıklıklar  kendiliğinden geçmektedir. Uygulamanın kaç tekrar gerektireceği hastanın özelliklerine bağlı olarak farklılık göstermekte ancak tek seansın yeterli olması genel bir tablo olmaktadır.

Nelere dikkat edilmeli?

Tedavi sürecinin uzman bir doktor gözetiminde ilerletilmesi, uygulamalarda güvenilir ve etkin cihazların kullanılması ve uygulamanın gerçekleştirildiği ortamın temizliği olası yan etkilerin ve risklerin ortadan kaldırılması açısından büyük bir öneme sahiptir.