Reklamsız Sözcü
GALERİ Cilt yaşlanmasını yavaşlatın! 8 Mayıs 2018 03:32
1 Yrd. Doç. Dr. Selda Işık, enfeksiyon kökenli cilt hastalıkları, allerjik hastalıklar, cilt kanserleri, genetik kökenli cilt hastalıkları veya psikojenik kökenli cilt hastalıkları gibi birçok cilt sorununun ülkemizde yaygın olduğunu söyledi.
2 Cilt sorunları konusunda da bilinçli olmadığımızı ekledi. Arkadaşa, komşuya danışarak veya internetten, aktarlardan bilinçsizce seçilen ürünlerin çoğu ciltte büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Sorunumuzu ancak bir dermatoloji uzmanı vasıtasıyla anlayabiliriz. Bu yüzden herhangi bir cilt problemi varlığında doktora danışmak en önemli tedbirdir.
3 Hijyene dikkat etmek, güneşten korunmak, alerjen maddelerden korunmak, doğru beslenmek gibi genel tedbirler aslında herkesin rahatlıkla yapabileceği şeylerdir. Yaz aylarında yeterli sıvı alımının cilt ve vücut için en önemli faktördür.
4 Doğru güneş koruyucu ürünleri seçmek, şapka, gözlük, pamuklu cildi örten giysiler ile doğru giyinmek, cildi doğru ürünle temizlemek ve nemlendirmek, meyve, sebze gibi doğal besinleri tüketmek, sigara ve alkolden uzak durmak önemli tedbirlerdir.
5 Her cilt tipine ve her yaş grubuna farklı yaklaşımlar gerekir ve mutlaka doktora danışarak doğru ürünler uygulanmalıdır.
6 Günlük düzenli temizlemek, nemlendirmek, güneşten korunmak, sağlıklı ve düzgün beslenmek, beslenme durumumuza ve yaşımıza göre ek antioksidan etkili vitaminler kullanılmalıdır.
7 Yeterli uyku, sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmak, spor yapmak, stresten uzak kalmak, cilt bakımı ve makyajda kaliteli ürünler kullanılmalıdır. Gerekirse peeling, botoks, lazer, dolgu gibi ek yardımcı tıbbi girişimlerden faydalanılabilir.