Sözcü Plus Giriş

Çinliler için her şeyi değiştirecek yıl: 2020

Çin, vatandaşlarını davranışlarına göre puanlayan bir sosyal kredi sistemi kuruyor. Söz konusu sisteme dair iki farklı görüş var. Bu görüşlerden bir tanesi, sosyal kredi sisteminin dijital bir diktatörlüğe dönüşeceğini söylüyor. Bilinmeyen Enler'in yeni bölümünde Çin'deki sosyal kredi sistemini anlattık.

Yaşar ÖZER
Güncellenme: 16:40, 04/06/2020

Çin, muazzam nüfusunun davranışlarını izleyecek ve herkesi puanlarına göre ayrıştıracak geniş bir sıralama sistemini hayata geçirecek. Çin hükümeti bu sistemi ilk olarak 2014 yılında ilan etti. Sistem; güvenilir olmanın ihtişamlı, güven kırmanın ise utanç verici olduğu fikrini yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Bu açıdan bakıldığında hiçbir sorun yok gibi. Fakat sistemin cezalandırma şekli, tartışmaları da beraberinde getirdi.

2020 yılına kadar ülke çapında tamamen faaliyete geçecek olan sistemde vatandaşlar puanına göre muamele görecek. Peki söz konusu sistem, vatandaşları hangi durumlarda cezalandıracak? Puanı düşük olan insanlar nasıl muamele görecek? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası Bilinmeyen Enler’in yeni bölümünde…

Kurgu: Korhan TOPÇUOĞLU
Kamera: Kubilay ALTUĞ

Yayınlanma Tarihi:15:50,