Çingene Ceo’su Gökay Sungu: “Müzikle tanışmayız, müzikle doğarız”

O, çingene olmaktan gurur duyan bir isim. Çok küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlayan Gökay Süngü, şu an ünlü şarkıcı Jelana ile yaptığı proje ile gündeme gelse de aslında onu, dünyaca ünlü pop ve rock şarkılarını Türk sazlarıyla alaturka bir tarzda yorumlayarak müzik piyasasına giriş yapan Dolapdere Big Gang ile tanıyoruz. Çingene Ceo'su olarak da bilinen Gökay Süngü ile projelerini konuştuk...

Çingene Ceo’su Gökay Sungu: “Müzikle tanışmayız, müzikle doğarız”

Öncelikle bize Çingene Ceo’su ne demek anlatır mısınız?
Aslında bu benim söylemim değil. Basın mensubu arkadaşlarımın yakıştırması. Başta bana da ilginç geldi ama yerilecek ya da gerilecek bir durum görmedim. Hatta sonradan hoşuma bile gitti. Çünkü baba tarafımdan Selanik ve Bulgaristan, anne tarafımdan da Bulgaristan'dan gelen göçmen bir aileyiz. Yeteneklerimiz doğrultusunda çok küçük yaşlardan beri ürettiğim ve yönettiğim birçok proje oldu. Burdan edindiğim tecrübeleri, artık kurumsal bir kimlik altında tüm dünya kamuoyuna sunabiliyorum.
Yaptığınız işte çingene olmanızdan dolayı sıkıntı yaşıyor musunuz?
Tam tersine, bir etnik kökenin günümüz dünyasında bir bağlayıcılığı olmadığını düşünüyorum. Renk, din, dil ya da etnik yapı ayrımının toplumlara ne kadar zarar verdiğini ve kimse için bir fayda yaratmadığını açıkça görüyoruz. Bu bağlamda insan olmak hayırlı ve iyi işler yapmak en önemlisi. Bu etnik kökenle bırakın sadece 80 milyonluk Tükiye’yi, 8 milyarlık dünya ile işim var.
1508797185_t__rkiye_nin___lk___ingene_ceo_su6Ceo olmanızın dışında müzisyensiniz…
Ailemin tamamı müzisyen olduğu için bizde müzikle tanışmassın,zaten müzikle doğarsın. Rahmetli babam ömrünün son zamanlarında klavye, ondan önce sahnede gitar çalardı. Onun müziğine kattığı ruhtan çok etkilendim, inanılmaz güzel de bir sesi vardı. Ben de o beyaz ve siyah tuşların ahengini müzikteki 3 temel öğe olan melodi, armoni ve ritmin birlikte sergileyebileceğim nadir enstrümanlardan olan piyanoya, önce babamla sonra ise bir sanat okulundan aldığım eğitimlerle başladım.
Şu an Beşiktaşın savunma oyuncusu Dusko Tosic’in eşi Jelena ile çalışıyorsunuz. Nasıl oldu bir araya gelmeniz?
Jelena çok özellikli bir kadın. İşindeki yeteneği ve başarısının yanı sıra dünya sorunlarını es geçmeyen bir sanatçı. Toplumuna doğru şeylerin yansıtılması açısından da inanılmaz şeyler yapıyor. Eşi Dusko Tosic ile de müthiş bir evlilikleri var. Herkes birbirinin işine fazlasıyla saygı gösteriyor ve ayrı ülkelerde yaşasalar da süper bir uyum içerisindeler. Jelena'nın vizyonu açısından da yanlış anlaşılmaya mahal vermeden doğruca ortaya koymaya çalışıyoruz.
img_0052Dolapdere Big Gang ile de müzik yolculuğunuza devam ediyorsunuz. Yakında sevenlerini bekleyen sürprizler var mı?
Dolapdere Big Gang tüm dünyada başka bir örneği olmayan, yaptığı müzik tarzını bile kendisiyle özdeşleştiren bir projedir. Öyle ki, dünyada yabancı popüler pop rock şarkılarına doğu ezgileri katarak oluşturulması planlanan projeler için bizi örnek gösteriyorlar. Şimdi de ünlü pop-funk grubu Electro Deluxe ile ortak bir single çalışması söz konusu. Aralık’ta birlikte sahne alacağız…
Dolapdere Big Gang tadında başka bir grup kurma düşünceniz var mı?
4 yıldır üzerinde çalıştığım Soul ve Soulution dan ismi ‘Soulision’ olan etnik elektronik bir proje üzerinde çalışıyorum. Yeni yıl hediyesi olacak hepimize.