Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çin’in önde gelen aşçıları geleneksel yemeklerini Maltepelilere sundu
Çin’in önde gelen aşçıları geleneksel yemeklerini Maltepelilere sundu
Çin yemek kültürünün geleneksel tatları, Çinlilerin bir ay boyunca geleneksel yemeklerini hazırlayarak kutladıkları 'Mutlu Bahar Bayramı' kapsamında düzenlenen etkinlikte, Çinli aşçılar tarafından Maltepelilere sunuldu.
Sevgim Begüm YAVUZ
Yaşam 2 Şubat 2018 - 10:43

Çin mutfağının geleneksel tatları Maltepeliler ile buluştu. Çin Mutlu Bahar Bayramı kapsamında Çin'in önde gelen 9 aşçısının hazırladığı ve Çin yemek kültürünü yansıtan yemekler, dün akşam Çin'in Anqing şehri ve Şangay'da bulunan Changing Belediyesi ile kardeş şehir olan Maltepe'de sunuldu. Düzenlenen etkinlikte konuşan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Zhong Hong Nuo, “Her sene 100'den fazla ülkede 400 farklı şekilde bu etkinliği düzenliyoruz. Bu akşamki durağımız ise Maltepe” dedi.

8 ÇEŞİT YEMEK SUNULDU

maltepe-belediyesi-1

Maltepe Belediyesi ve Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu iş birliğiyle düzenlenen Çin Gastronomik Kültür Festivali kapsamında; Çin'in önde gelen aşçılarından Fang Fengjun, Jia Hongtao, Mao Fengwu, Jiao Zhenkun, Yu Changhong, Zhang Zhiying, Zhao Wenming, Jing Tianchao ve Lu Yan, Çin mutfağının geleneksel 8 yemeğini Maltepeliler için yaptı. Etkinliğe Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Başkonsolos Vekili Zhong Hong Nuo ile Başkonsolos Yardımcısı Cheng Su, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları Gültekin Karataş ve Ömer Ekşioğlu, Çin Aşçılar Federasyonu Başkanı Bian Jiang ile davetliler katıldı.

“BU ETKİNLİK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİDİR”

maltepe-belediyesi-3

Etkinlik kapsamında Çin yemeklerinin ve kültürünün Maltepelilere tanıtılacağını ifade eden Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Gültekin Karataş, “Bu etkinlik, Maltepe Belediyesi-Çin iş birliğinin sosyal, kültürel ve toplumsal bir dayanışma örneğidir. Bütün dünyaya örnek olabilecek bir birliktelik var burada. Bugün de bir arada olmamızın en önemli sebeplerinden biri de yemek kültürüdür. Çin yemeklerini Maltepelilere tanıtmak için bir aradayız” dedi.

“AMACIMIZ KÜLTÜRLERİN PAYLAŞILABİLMESİ”

maltepe-belediyesi-4

Etkinliğin ana amacının yurtdışındaki Çinliler ile oradaki yerel halkın kültürlerini paylaşabilmesi olduğunu belirten Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Zhong Hong Nuo, “2010 yılından bu yana Çin Kültür Bakanlığı, yurtdışındaki bütün büyükelçilik ve konsolosluklarla bu etkinliği, 100'den fazla ülkede 400 farklı şekilde düzenlemektedir. Bu akşamki durağımız Maltepe. Etkinliğin ana amacı bütün yurtdışındaki Çinliler ile orada yerel halkların bir araya gelip kültürlerini paylaşabilmesi ve huzur içinde yaşamasıdır” ifadelerini kullandı.

Çin Aşçılar Federasyonu Başkanı Bian Jiang ise, Çin Bahar Bayramı'nın 1 ay sürdüğünü ve bu kapsamda Maltepe'de düzenlenen etkinlikte 8 geleneksel Çin yemeğini halka sunacaklarını ifade etti.

Aşçı Feng Fenjun ise, sundukları yemeklerin Çin Mutlu Bahar Bayramı'nı kutlayan ailelerin hazırladıkları geleneksel yemekler olduğunu belirtti.

 

 

Son güncelleme: 11:42 - 02.02.2018