Çinliler ‘Köpek Yılı’nı kutluyor

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, Horoz Yılı'nı geride bırakarak geride bıraktığımız 16 Şubat günü Köpek Yılı'na girdi.

Çinliler ‘Köpek Yılı’nı kutluyor

Dünyanın dört bir yanında bulunan Çinliler, Köpek Yılı’nı kutlamak için memleketlerine dönerken, astrologlar ‘yeni yılda’ ekonomi ve uluslararası ilişkilerde kötüleşme yaşanmasını bekliyor. Yaklaşık 1,4 milyarlık Çin’de yeni yılın ilk günü Ay takvimine göre belirlendiği için dünyanın büyük kısmında kullanılan Miladi takvimde her yıl farklı bir tarihe denk geliyor. Söz konusu takvim 12 hayvandan oluşuyor ve periyodik olarak her yeni yıla bu hayvanların isimleri veriliyor.

HAVAİ FİŞEK YASAKLANDI

Yılbaşı arifesinde yemek yiyip televizyon izleyen Çinliler, birbirlerine zarflarda para armağan ediyor. Havai fişek de Çinlilerin yılbaşı kutlamalarının önemli bir parçası. Ancak bu yıl havai fişek kullanımı dev metropoller Pekin ve Şanghay’da kirli hava kütlesi oluşabileceği çekincesinden ötürü yasaklandı.

kopek-ic

KÖPEK YILI’NDA NELER YAŞANACAK?

12 hayvanlı Çin Ay takvimine göre, dünyayı heyecanlı bir yeni yıl bekliyor. Falcılar, Cuma günü başlayan Köpek Yılı’nın doğal afet ve siyasi gerilimlerin yanı sıra borsalarda düşüşe sahne olacağını söylüyor. Çinlilerse bu öngörülerin en önemli bayram olarak kabul ettikleri günü mahvetmesine müsaade etmiyor. Astrologlar, 2017 yılında yaşanan ekonomik canlılığın kibirli ama akıllı bir hayvan olan “horozdan” kaynaklandığını söylüyor. Bunun karşısında “köpek” yılının, bu sene toprak elementiyle çakışmasından ötürü, kasvetli bir havayı beraberinde getirmesi bekleniyor. Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Toprak ile Köpek Yılı’nın çakışması, 60 yılda bir yaşanıyor. 60 yıl önce, dünyada üç büyük deprem olmuştu. İran’da 132, Ekvador’da 115 ve Japonya’da 51 kişi yaşamını yitirmişti. Feng shui’yle ilgili kitaplarıyla tanınan Hong Konglu “feng shui ustası” ve astrolog Raymond Lo, bu tür yıllarda insanların “ilke ve tavırlarına sıkı sıkıya bağlanma” eğilimi gösterdiğini söylüyor. Lo, bu nedenle yeni yılda “uluslararası ilişkilerde sert anlaşmazlık ve çatışmaların” yaşanacağını iddia ediyor. Aynı şekilde Lo’ya göre Kuzey Kore ile nükleer gerginliğin tırmanması da mümkün. Çin lideri Şi Cinping ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i de Köpek Yılı’nın başlangıcında uzun süreli bir “kısmet” beklediğini söyleyen Lo, İngiliz Başbakan Theresa May ve Japon mevkidaşı Şinzo Abe’yi de zor bir sürecin beklediğini belirtiyor. Ateş elementiyle bağlantılı olan yeni yılda yangın ve patlamalar yaşanması da astroloğun beklentileri arasında. Lo, ekonomik düzlemde yaşanacak kötüleşme konusunda da uyarıyor. Yeni yılın geniş çaplı bir ekonomik krizin başlangıcı olabileceğini söyleyen Lo, borsalarda kalıcı bir düşüşün yaşanacağını ve bu düşüşün ancak 2025 yılında sona ereceğini söylüyor.

kopek-ic-2

KÖPEK YILI DOĞUMLULARIN ÖZELLİKLERİ

Çinliler, Köpek Yılı’nda doğanların çok dikkatli olması gerektiğini söylüyor. Bu kişiler yıl boyunca, kötülükten korunmak amacıyla vücutlarında kırmızı rengi taşıyor. Yeni yılın aynı şekilde insanlar arasında öfkeyi beraberinde getirmesi bekleniyor. Köpek yıllarında doğan kişiler (1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006) cana yakın, güvenilir, sadık ve sorumluluk sahibi kişiler olarak görülüyor. Bu kişilerin olumsuz yanıysa kötümser olmaları ve diğer insanlarla ilişkilerinde güven sorunu yaşamaları. Hukukçu, profesör, din adamı, iç mimar, yazılım mühendisi ya da iç mimar, bu kişiler için uygun meslekler olarak değerlendiriliyor. Çin takvimine göre ‘KÖPEK YILI’ ünlüleri şöyle; ABD Başkanı Donald Trump, Hollywood yıldızı Sylvester Stallone, İngiliz Prens William, “Kral” Elvis Presley ve mankenler Claudia Schiffer ile Naomi Campbell.

 

Loading...