Sözcü Plus Giriş
GALERİ Cinsel hayatınızdaki iletişimde ne kadar başarılısınız? 8 Aralık 2019 05:30
1 Mutlu bir cinsel hayat, çiftlerin mutluluğunda önemli rol oynuyor. Bunu biz değil, uzmanlar söylüyor. Peki mutlu bir cinsel hayat ne demek? Mutlu cinsel hayatın temeli doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?
2 Cinsel hayattaki güçlü iletişimin sırrı, tarafların kendini hem duygusal hem de bedensel olarak güvende hissetmesi ile doğru orantılı. Cinsel bilgisi, fantezileri, istekleri hakkında yargılanmayacağından emin olan kişi kendini güvende hisseder. Kişi kendini bu konularda güvende hissedemez ise, partnerine karşı da yeterince açık olamaz.
3 Yatak odanızda iyi bir iletişim kurabilmek için öncelikle partnerinizle günlük hayatınızda da güçlü bir iletişim içinde olmanız gerekiyor. İletişiminizde pozitif bir dil kullanmanız da çok önemli. Partneriniz ile sadece yatak odasında iletişim kuruyorsanız, rutin hayatınızda iletişiminiz çok da yakın değilse cinsel iletişimde başarılı olma şansınız yok diyebiliriz.
4 Sevgilinize olan duygularınızı dile getirmeniz, olumlu şeyler paylaşmanız ve takdir etmeniz gerekiyor. Ancak sadece olumlu şeyler dile getirmek bir süre sonra samimiyetsizliği doğuracaktır. Aynı zamanda içe atılan, paylaşılmayan negatif duygular, kırgınlıklar çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden oluyor.
5 İlişki sırasında hoşunuza gidenler hakkında geri bildirimde bulunmak, partnerinizin kulağına aşk sözcükleri fısıldamak, sevişme sonrası partnerinize ne kadar iyi olduğunu söylemek, günün beklenmedik bir saatinde, yaşadığınız özel anlara üstü kapalı şekilde atıflarda bulunmak cinsel iletişimi güçlendiriyor.
6 Güçlü iletişimin önemli unsurlarından biri de beden dilidir. Hiç konuşmadığımız zamanlarda bile beden dilimiz ile mesajlar vermeye devam ederiz. Bu durum cinsellikte de değişmez. Özellikle dokunmak, büyük önem taşıyor. Erkekler görsel materyaller sayesinde kolayca uyarılabilirken, kadınların uyarılması daha çok dokunma ile oluyor.
7 Bir diğer önemli nokta ise, dokunma eyleminin sadece cinsel ilişki sırasında yapılmaması gerektiği. Aksi takdirde tüm dokunmalar cinsel ilişki daveti olarak algılanmaya başlanabilir, bu da çiftlerin dokunmaktan sakınmasına yol açabilir. Dinlenirken birbirine yakın oturmak ve temas halinde olmak, el ele tutuşmak, konuşurken partnerin yüzüne dokunmak, beraber duş almak gibi eylemler ilişkiyi canlı tutmanın yollarından bazıları.