Cizre’de sıcaklık 47 dereceyi aştı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu hafta sıcak hava etkili oluyor, Şırnak'ın Cizre ilçesinde dün sıcaklık 47,4 derece ölçüldü.

Cizre’de sıcaklık 47 dereceyi aştı

Güneydoğu’da yazın başlamasıyla 40 derecenin altında seyreden sıcaklık temmuz ayının sonu, ağustos ayının başında 5-6 derece yükseldi.

Bölgede 5 Ağustos’ta en yüksek sıcaklıklar, Diyarbakır’ın Sur ve Bismil ilçelerinde 44,1, Batman’ın Gercüş ilçesinde 46,3, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 46,1, Cizre ilçesinde 47,4, Siirt’in Kurtalan ilçesinde 45,7, Mardin’in Dargeçit ilçesinde 45,4, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 43,6 olarak ölçüldü.

Bölgede bugün de sıcak hava etkili oluyor. Hissedilen sıcaklığın daha da yüksek olduğu il ve ilçelerde vatandaşlar, 11.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösteriyor.

SICAK, YAŞAMI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde de vatandaşlar kavurucu sıcakla mücadele ediyor. Kızıltepe’de vatandaşlar gölgelik alan, park ve bahçelerde zaman geçirerek serinlemeye çalışıyor.

Bazı çocuklar ve gençler başlarına su dökerek serinlerken, kimi esnaf da serinlemek için sık sık hortumla iş yerinin önünü suluyor.

“İNSANLAR DIŞARI ÇIKAMIYOR”

Kızıltepe Meydanı’nda dondurma satan Mustafa Demircan, ilçede hissedilen sıcaklığın zaman zaman 50 derece olduğunu belirterek, “İnsanlar dışarıya çıkamıyor” dedi.

Vatandaşlardan Davut Aksel birkaç yıldır ilçede yaşadığını ancak hâlâ sıcaklara alışamadığını, özellikle bugünlerin çok sıcak geçtiğini belirtti. Aksel, “Bazen nefes almakta zorlanıyoruz. Soğuk, buzlu suları alnımıza, boynumuza koyarak, gölgede oturup serinlemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Nusaybin’de sıcaktan bunalanlar sokak ve meydanlardaki çeşmelerde ellerini ve yüzlerini yıkayarak serinlemeye çalışıyor.

ESNAF ÖĞLE SAATLERİNDE İŞ YERİNİ KAPATIYOR

Cizre’deki caddeler, sokaklar ve parklar, bunaltıcı sıcak nedeniyle en sakin günlerini yaşıyor.

Sıcaktan korunmak isteyenlerin gündüz evlerine çekildiği Cizre’de esnaf da ya iş yerlerinde serin ortamlarda dinleniyor ya da kepenk kapatıp evinde zaman geçiriyor.

Vatandaşlardan Metin İri, “12.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkmıyoruz. Hava serinledikten sonra dışarı çıkıyoruz” diye konuştu.

Mazlum Dayar da hissedilen sıcaklığın daha da yüksek olduğunu anlatarak, “Bundan dolayı hem bizler hem de esnaf zor bir süreç geçiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde de cadde ve sokaklarda sakinlik gözleniyor. En sıcak günlerin yaşandığı ilçede araç trafiğinde düşüş görülüyor.

UZMANDAN SICAKLARA KARŞI UAYRI

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Toprak, sıcaktan en çok etkilenenlere değinerek, “Bebekler en yüksek risk grubunu oluşturuyor. Çünkü bebeklerde ısıyı regüle etme mekanizması çok iyi çalışmıyor. Bu nedenle bazen yetişkinler açısından çok sorun olmayan sıcaklık derecesi bebeklerde tehlikeli durumların gelişmesine neden olabilir. Çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar daha yüksek risk altında. 40 derecenin üstündeki sıcaklarda eğer gölgede değil güneş altında kalınıyorsa risk yüksek” dedi.

Özellikle riskli grupların güneşe çok maruz kalmaması gerektiğini söyleyen Toprak, güneş ışınlarının etkili olduğu saatlerde spor veya ağır iş yapmanın hayati tehlike oluşturabileceğini ifade etti.

Toprak, yüksek sıcaklığın insanlarda bulantı-kusma, depresyon, konuya odaklanamama gibi etkilerin yanı sıra baş ve kramp benzeri ağrılara neden olabileceğini dile getirerek, orta yaş üstü insanların bol su içmeleri gerektiğini söyledi. (AA)

Loading...