Sözcü Plus Giriş
GALERİ Çocuğunuz bu şekilde oturuyorsa dikkat! 20 Kasım 2017 02:52
1 Çocukların gelişimini yakından takip eden ebeveynler onların her hareketini gözlem altına alır ve yanlış gördüğü noktaları düzeltmeye çalışır. Bu noktalardan biri de çocukların oturuş şeklinden kaynaklanır. Çünkü yanlış oturuş pozisyonları ilerde çocukların bel, sırt ve omurgalarında istenmeyen sıkıntılara yol açabilir. Çocukları W şeklinde oturan (kelebek oturuşu) anne babalar da zaman zaman kafa karışıklığı yaşar, ne düşünmeleri gerektiğini bilemezler.
2 Birçok ebeveyn, ‘W’ oturuş şeklini ve bu oturuş pozisyonunun sağlıklı olmadığını duymuştur. Ancak ebeveynler neden ‘W’ oturuş pozisyonunu düzeltmeleri gerektiğini tam olarak bilmezler. Peki, ‘W’ oturuş pozisyonu nedir, ‘W’ oturuş şeklinin çocuk gelişimi üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir ve ‘W’ oturuş şeklini nasıl düzeltebiliriz?
3 W Oturuş Pozisyonu Nedir?
W oturuş pozisyonu çocuğun kalçasının üzerine dizlerini ve bacaklarını bedeninin dışına doğru bükerek yere oturmasıdır. Bu pozisyonda oturan çocuğa tepeden bakarsanız bacaklarının W şeklinde olduğunu fark edeceksiniz. Bazı çocukların ayakları kalçalarına değerken, bazılarında arasında mesafe olur.
4 Birçok çocuk kendiliğinden W oturuş pozisyonunu rahat bulur ve düşünmeden o şekilde yere oturur. Bu pozisyonu tercih eden bazı çocuklar kalça veya gövdelerindeki bir zayıflığını bu oturuş ile dengelemeye çalışır.
5 W Oturuşunun Zararları
Bu oturuş pozisyonu ile ilgili olumsuz etkiler çocuğunuzun uzun süre aynı pozisyonda kalmasından doğar. Ebeveyn olarak çocuğunuzun W oturuş pozisyonunda gördüğünüzde müdahale etmenizi gerektiren olumsuz etkileri şunlardır:
6 W oturuş pozisyonunu, çocuğun kalça ev bacak kaslarının kısa ve gergin olmasına neden olur, bu durum çocuğun koordinasyonu, dengesi ve kaba motor becerilerini olumsuz yönde etkiler. W oturuş pozisyonunu çocuğun kalçasının kaymasına neden olabilir.
7 W oturuş pozisyonunda oturan çocuk üst bedeninde rotasyon yapamaz; bu durum çocuğun her iki elini kullandığı etkinliklerde, bir eli ile ters taraftan bir oyuncak alması gerektiği durumlarda zorlanır. İleri yaşlarda çocuğun el becerileri, masa başı etkinliklerinde güçlük çekmesine neden olabilir.
8 W oturuş pozisyonunu, çocuğun baskın elini seçmesinde gecikmeye neden olur. Çocuk sağındaki nesneler için sadece sağ elini, solundakiler için ise sadece sol elini kullanabilir. Bu durum ileride bedensel koordinasyon sorunlarına neden olabilir.
9 W oturuş pozisyonunu, çocuğun bedensel ağrılığını bir taraftan diğerine aktarmakta güçlük yaşar ve bu durum direk dengede kalabilme, koşma hatta zıplama ile ilgili yakın ilişkilidir.W oturuş pozisyonunu, çocuğun güçlü gövde kaslarının gelişimini engeller.
10 Eğer çocuğunuzun uzun süreli W oturuş pozisyonunu tercih ettiğini fark ederseniz “Öyle oturma!” demek yerine aşağıdaki oturuş pozisyonlarını alternatif olarak uygulayın. Bağdaş kurma, ayakları düz uzatarak oturma, yan oturma, küçük bir tabureye oturma vb.
11 Bu oturma pozisyonları çocuğunun aynı anda her iki yönde de her iki elini kullanabilmesine olanak sağlar. Bu sayede bedensel ağrılığını değiştirebilir, sırt ve karın kaslarını geliştirir. Çocuğunuz W oturuş pozisyonunu değiştirmek konusunda başta dirençli olabilir ancak istikrarla ve sakince bu düzeltmeyi yaptıkça çocuğunuz alışacaktır.
12 W oturuşunu önlemek için neler yapılabilir?
W oturuş denilen oturuş pozisyonunun zararı konusunda kesin olarak ikna olmuş olan uzmanlara göre yapılacak en iyi şey, çocuğu bu pozisyonda otururken yakaladığınız takdirde pozisyonunu hemen değiştirmeye yardımcı olmaktır. Alışkanlıklarını değiştirmek biraz zaman alacak olsa da, doğru pozisyona getirmek yapılacak en doğru şey.