Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuğunuz horluyor mu?
Çocuğunuz horluyor mu?
Horlama sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülüyor. Üstelik onların sağlığını, günlük aktivitelerini ve okul başarılarını tehdit eden solunum bozukluğu habercisi olabiliyor.
Yaşam 23 Ağustos 2016 - 23:54

Özel Mecidiyeköy Çevre Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Esra Eryaman çocuklarda horlama sorunuyla ilgili merak edilenleri anlattı…

hiperaktif

Bu işaretlere dikkat!

Çocuğum;
· Gün boyu uyukluyor,
· Çok huysuz,
· Çevresine karşı ilgisiz,
· Hiperaktif,
· Yaşına göre daha az gelişmiş,
· Konsantrasyon sorunu yaşıyor,
· Okul başarısı çok düşük diyorsanız, aileleri huzursuz eden tüm bu endişelerin sık görülen nedenlerinden biri uykuda solunum bozukluğuna işaret eden horlamadır.

tansiyon

Kalp ve tansiyon sorunlarını tetikler

Sendromun bir ileri evresi tıkayıcı uyku apnesidir ki burada üst solunum yollarında kısmi veya tam tıkanıklık oluşur. Uyku sırasındaki apnede akciğerlere hava geçmez, o anda solunumda belirgin bir azalma olur ve kanda oksijen doygunluğu önemli ölçüde düşer. Apne esnasında oluşan bu iki olayın ardından, üst solunum yollarındaki tıkanıklığı yenmek için yüksek göğüs içi negatif basınç oluşur. Bu da zamanla hipertansiyon ve kalp yetmezliği oluşturabilir. Obez ve tıkayıcı uyku apnesi olan çocuklarda genç yaşlarda tansiyon ve kalp problemlerine rastlama sebebi de bu fizyolojidir. Uyku sırasında yaşanan ani çocuk ölümleri arasında uyku apnesinin bu tipi de bulunmaktadır. Nefes durması sonrasında uykudan uyanma sayesinde apne dönemlerinin sonlaması sağlanır. Bu uyanma sonunda oksijen azalması durur ve normal solunuma geçilir. Çocuklar bu uyanmaların farkında değildirler. Ancak, bozulmuş uyku düzenine bağlı olarak yine gündüz uykusuzluk şikayetleri ve ara ara sızmalar olur.

nelere-yol-acar

Nelere yol açar?

Horlama, uyku esnasında görülen, nefes alışını ve uyku düzenini bozmayan gürültülü solunumdur. Bu durumun bir ileri evresi ‘üst solunum yolu direnç sendromu'dur. Sendrom söz konusu olduğunda, üst solunum yolu dokularında dirençte belirgin bir artma yaşanır ancak oksijen doygunluğu normal seviyededir. Çocuk bu direnci yenmek için solunum çabası içindedir. Göğüste ve karında birbirine uyumsuz hareketler oluşur; uykuda minik sıçramalar görülür. Uzamış solunum çabasından dolayı yorgun düşerler, gündüz devamlı uyuma ve halsizlik semptomları gösterirler.

teshis

Nasıl teşhis edilir?

Apne, Yunanca bir kelime olup tam karşılığı nefes alma isteğidir. Tıpta ise apne, solunumun 10 saniye durması olarak tarif edilir. Solunumun yüzde 50 oranında azalmasına hipopne denir. Solunum sıkıntısı indeksi bir saatteki apne ve hipopne sayısıdır. Horlayan bir çocuk, saatte en az beş kere apne ve hipopne geçirirse, “Bu çocukta uyku apne sendromu var” denilebilir. Normalde uyanıkken solunum istemli sinir sisteminin kontrolü altındadır. Ancak uyurken istem dışı sistemin kontrolüne geçer. Uykuda her bir saatte, bir ile dört adet arasında değişen hızlı göz hareketi ve hızlı göz hareketi olmayan dönemlerine geçilir. Hızlı göz hareketi olmayan dönemde uyku daha derindir ve solunum daha düzenlidir. Hızlı göz hareketi döneminde ise uyku daha yüzeyseldir ve üst solunum yollarının adale gerginliklerinde azalma ve bazı bölgelerde daralma oluşur. Buna bağlı olarak da solunum iyice düzensiz olur ve oksijen doygunluğunda düşme, karbondioksitte de artma meydana gelir. Apne de işte bu dönemde oluşur.

ameliyat-onerilmez

Ameliyat önerilmiyor

Tedavide kulak, burun, boğaz muayenesi önemlidir. Üst solunum yolları değişik açılardaki endoskoplarla detaylı şekilde muayene edilir. Gerekli görülmesi halinde, radyografi çekilir, burun akıntısından kültür alınır ve alerji testi yapılır. Sorunun nedenine göre uygun medikal veya cerrahi tedavi yapılır. Yetişkinlere yapılan horlama ameliyatları çocuklara önerilmez. Çocuklarda öncelikle, gelişimin tamamlanmasını ve çene yapısının tam gelişmesini beklemek gerekir. Uykuda solunum bozukluğu olan çocuklara tedavi yaklaşımında öncelikle üst solunum yollarında darlığa neden olacak derecede büyük olan geniz eti ve bademciklere müdahale edilir. Eğer bu dokularda büyüme yoksa şişman çocuklarda açlık kan şekeri gibi sistemik incelemelerin yapılması, diyet tedavisi ve alerji veya buruna yönelik diğer tedavilerin yapılması önerilir.

uykuda-terleme

Uykuda terleme ve sıçramalara dikkat!

Tıkayıcı uyku apnesi sırasında klinik olarak çarpıcı bulgular gözlenir. Uykuda sıçramalar, uyanmalar ve bozulmuş uyku düzeni şikayetleri söz konusu olur. Çocuk terleyerek ve bazen de çırpınarak uyanır. Gündüz ise okul performansı düşer, gündüz uyuklamaları ve konsantrasyon bozukluğu oluşur. Uykuda büyüme hormonu salgılandığından, uyku bozukluklarında bu hormonun salgısı azalır ve gelişme geriliği görülebilir.

Geniz eti ve Bademciklerin etkisi büyük

Çocuklarda üst solunum bölgesi dardır. Bu darlık çeşitli sorunlara yol açabilir. Özellikle çocukluk çağında geniz eti ve bademcik dokuları da bu darlığa katkıda bulunur. Premature, kraniofasial doğumsal anomalisi olan veya obez çocuklarda bu darlıklar daha belirgindir. Uyku apnesi olan çocuklarda sık rastlanan bulguların başında tıkayıcı geniz eti ve büyük, tıkayıcı, birbirini öpen bademcik gelmektedir.