Çocuğunuz madde bağımlısı olabilir

Genellikle meraktan ve “Bir kereden bir şey olmaz” düşüncesiyle sosyal ortamlarda denenmesiyle başlanan “madde kullanımı” çoğu zaman bırakmayı deneme, bırakma ve tekrar başlama süreçleriyle devam ederek kronik bir hale gelebiliyor.

Çocuğunuz madde bağımlısı olabilir

Türkiye genelinde yapılan istatistikler doğrultusunda alkol ile madde bağımlılığı yaşının çok düştüğü, sigaraya başlama yaşının 13 yaşın altına indiği belirtiliyor. Madde kullanımında erken tanı ve tedavi ise büyük önem taşıyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Bağımlılık Merkezi'nden Psikolog Sena Sivri, bağımlılığın tedavisi mümkün olan kronik bir beyin rahatsızlığı olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle madde kullanımı ne kadar erken fark edilirse tedaviye o kadar erken başlanması ve sonuç alınması sağlanıyor. Dolayısıyla aileler çocuklarının madde kullandığını öğrendiklerinde toplumsal baskı sebebiyle bunu saklayıp kendi içlerinde çözmeye çalışma eğilimine girmemeli. Çocuklarıyla kuracakları sağlıklı bir iletişimle beraber onu zaman kaybetmeden tedaviye yönlendirmeliler” diyor. Erken tanı içinse öncelikle madde kullanımının habercisi olan belirtilerin bilinmesi gerekiyor. Psikolog Sena Sivri, çocuğun madde bağımlısı olduğuna işaret eden belirtileri anlattı, önemli önerilerde bulundu.

EN RİSKLİ DÖNEM ERGENLİK

Uzmanlara göre ergenlik dönemi madde kullanımına başlanması açısından en riskli dönem olma özelliği taşıyor. Bunun nedeni ise ergenliğin oldukça zor, karmaşık ve çalkantılı bir dönem olması. Burada merak ve “bir kez denesem bir şey olmaz” düşüncesi hakim oluyor. Ergenler aynı zamanda sosyal ortamlarda kabul görme ve kendilerini kanıtlama, kabul ettirme isteğiyle de madde kullanımını deneyebiliyorlar. Bu dönemde kimlik çatışmalarını yoğun olarak yaşayan ergenler dürtüsel davranma eğiliminde oluyor, tehlikeli davranışlara girmekten kaçınmayabiliyorlar. Madde kullanımı da kendilerini ispat etmeye çalıştıkları bu dönemde çekinmedikleri riskli davranışlardan birini oluşturuyor.

Bu belirtiler madde kullanımı habercisi olabilir

– Arkadaş çevresinde değişiklik yapması ve bu yeni çevresiyle çok sık zaman geçirmesi.

– Duygu durumunda ani değişimlerin olması; bazen çok neşeli bazen ise depresif, huysuz, öfkeli olması. Burada önemli olan ergenlik döneminin de ani duygu durum değişimlerinin gözlemlendiği bir dönem olduğunun unutulmaması.

– Aile ilişkilerinden uzaklaşması, araya mesafe koyması ve iletişimini azaltması.

– Evde tek kalma isteğinde artış olması, gittiği yerleri söylemekten kaçınması.

– Talep ettiği ve harcadığı para miktarında artış olması.

– Daha karamsar duygu ve düşüncelere sahip olması, geleceğe dair umutsuz olması.

– Derslere ilgisinde ve başarısında düşüş gözlemlenmesi, okula devamsızlığının artması.

– Arkadaş ilişkilerinde, sosyal uyumunda sorunlar ortaya çıkması.

– İştahında ve uyku düzeninde değişimler gözlemlenmesi, ara ara kriz halinde yemek yemesi, bazen çok fazla uyuması, bazen ise uykusuzluk çekmesi.

– Kıyafetlerine, saçına ve kişisel bakımına verdiği özenin azalması.

-Kilo kaybı, gözlerde kızarıklık, iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi fiziksel belirtilerin görülmesi.

SUÇLAMAK YERİNE İLETİŞİM KURULMALI

Çocuğun madde kullandığından şüphelendiğinizde dikkatli ve duyarlı bir yaklaşım sergilemek çok önemli. Psikolog Sena Sivri madde kullanımına dair belirtilerin bir kısmının ergenlik dönemine ait özelliklerle benzer olduğuna işaret ederek sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu nedenle hemen sonuca varıp çocuğunuzu etiketlememeli, sorun her neyse çözümünde yanında olacağınızı hissettirerek konuşmaktan çekinmemelisiniz. Amaç çocuğunuzu etiketlemek ve yakalamak değil, yardımcı olmak olmalı. Aksi halde yardımcı olmaktan ziyade ilişki kopabiliyor ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı kuracağınız iletişimle bu durumu sizinle paylaşmasını ve yardım alma yolunda adım atmasını sağlayabilirsiniz”

Cips paketlerinden uyuşturucu çıktı İlginizi Çekebilir Cips paketlerinden uyuşturucu çıktı

 

Zombiye dönüştüren uyuşturucu madde kullanan genç böyle can verdi İlginizi Çekebilir Zombiye dönüştüren uyuşturucu madde kullanan genç böyle can verdi

 

Flakka nedir? İnsanları yamyama dönüştüren uyuşturucu korkutuyor İlginizi Çekebilir Flakka nedir? İnsanları yamyama dönüştüren uyuşturucu korkutuyor