Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuğunuza doğru ayakkabı giydirme tüyoları
Çocuğunuza doğru ayakkabı giydirme tüyoları
İsveç Ayak Sağlığı Uzmanı Özgül İşgör, çocuklarda ayak sağlığı ile ilgili önemli uyarılarda bulundu.
Yaşam 9 Nisan 2016 - 10:52

Gelişme dönemindeki bebeklere ve çocuklara giydirilen ayakkabılar, onların ayak sağlığını ömür boyu etkiliyor. Uzmanlar, sert ve dar ayakkabıların ayak sağlığı açısından olumsuz etkileri olduğunu söylüyor.

Uzun süren emekleme döneminden sonra çocuğunuzun attığı ilk adım, söylediği ilk kelime kadar önemli. İlk adımı attığını görünce heyecanla bebeğe hemen ayakkabı almanın çok doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden İsveç Ayak Sağlığı Uzmanı Özgül İşgör, “Hatta yalın ayak ve çorapla yürümesi, ayak kaslarının normal gelişmesi açısından daha yararlıdır. Birkaç hafta bu şekilde yürüdükten sonra çocuğunuza ayakkabı alabilirsiniz. Elbette alacağınız ayakkabının doğru olduğundan ve ayak sağlığı açısından uygun olduğundan da emin olmalısınız.” dedi.

ERGENLİĞE KADAR AYAKKABI SEÇİMİ ÖNEMLİ

Çocukların ayakları belli bir yaşa kadar gelişmeye devam ediyor. Bu yüzden ayak gelişiminin doğal olması ve dış etkenlerle bozulmaması çok önemli. Bebek ve çocuklara çok sert ayakkabı giydirilmemesini öneren İşgör, şöyle devam etti: “Çocuklarda ergenlik yaşlarına gelene kadar, ayağın şeklini alabilen, doğal malzemelerden üretilen, esnek ayakkabılar tercih edilmelidir. Bebeklerin ve çocukların ayakları gelişme döneminde olduklarından çok hassastır. Sert ayakkabılar, çocuğun ayak tabanındaki kavisin, yani çukurun düzgün oluşmasını, ayak adalelerinin sağlıklı gelişmesini ve yürüme – denge refleksinin doğal gelişimini engelleyebilir.”

DOĞRU AYAKKABI NUMARASI NASIL SEÇİLİR?

Gelişme dönemindeyken çocukların ayakları hızlı büyür. Bu dönemde alınacak ayakkabının, ayakları sıkmamasına dikkat edilmelidir. Bu açıdan esneyebilen ayakkabıların daha doğru olduğunu kaydeden İşgör, yarım numara büyük ayakkabı alınabileceğini ancak ayakkabının ayağa fazla büyük gelmemesi gerektiğini vurgular.

Okula giden çocuklar okulda, sporda ve dışarda olmak üzere farklı türde ayakkabıya ihtiyaç duyuyor. Okula gidip gelirken normal okul ayakkabısı, beden eğitimi dersleri için de spor ayakkabılar uygun. Ancak bu ayakkabıların esneklik, rahatlık, iyi havalanma, yere iyi basma, terletmeme ve kaymama gibi genel özelliklere sahip olması, ilk dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

1-2 NUMARA BÜYÜK AYAKKABI ALMAYIN!

Bu dönemde ayakların çok kısa süreler içinde büyüdüğünü hatırlatan İşgör, şöyle konuştu: “Büyük ihtimalle alacağınız ayakkabı eskimeden, çocuğunuzun ayağına ufak gelmeye başlayacaktır. Aileler bu durumu göz önünde bulundurarak genelde çocuklarına göre 1 ya da 2 numara büyük ayakkabılar alırlar. Bu çok yanlış bir tercihtir. Çünkü bu dönemde çocuklar hareketli olduklarından ayakkabının içinde oluşan boşluk ayakkabı vurmasına, burkulmalara ve yaralara neden olabilir.”

DÜZTABANLIK SORUNUNA DİKKAT

Çocukların ayaklarında gelişen bozuklukların erken tanısı son derece önemli. Bu ayak sorunlarını iki farklı kategoriye ayrıldığını belirten İşgör, “Çocukların yüzde 60, 70, bazı çalışmalara göre 80'inde hafif düztabanlık ve hafif içe basma problemi gözleniyor. Bebeklerin çok büyük kısmında 3 yaşına kadar düztabanlık görülebilir. Çocuğun ayağını basarken düz, otururken veya parmak uçlarındayken normal ayak içi girintisinin görülmesi durumunda esnek düztabanlıktan bahsedebiliriz. Esnek düztabanlık, zaman içinde tedaviye ihtiyaç duymadan düzelir. Ancak bu durumun ergenlik dönemine kadar devam etmesi durumunda ayak tabanında ağrı oluşmaya başlar. Bu durumda doktora gidilmesinde yarar vardır.” şeklinde konuştu.